Χρυσός ο Σπανουδάκης και αργυρός ο Εγγλεζάκης

Ένα χρυσό και ένα αργυρό μετάλλιο ήταν ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής τη δεύτερη μέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης στο Κράνι της Σλοβενίας.

O Γιώργος Σπανουδάκης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο κολυμπώντας σε 26.47 αρκετά πιο αργά από το ατομικό του ρεκόρ που είναι 25.36. Ωστόσο ήταν αρκετό για να του χαρίσει την πρώτη θέση αφήνοντας δεύτερο τον Γιακόπο Μποναρίβα (27.40) και τρίτο τον Πέτερ Πέτροβιτς (27.60).
Ατομικό ρεκόρ έκανε ο Κώστας Εγγλεζάκης στα 400μ. ελεύθερο κολυμπώντας σε 3:55.90 για να καταρρίψει το 3:55.96 που είχε κάνει πέρσι στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Με το 3:55.90 ολοκλήρωσε δεύτερος τον τελικό πίσω από τον Ούγγρο Μπαλάζ Χόλο που τερμάτισε σε 3:54.62. Ο επίσης Ούγγρος, Ντέιβιντ Λάκατος ήταν τρίτος με 3:58.13.
Στα 100μ. πρόσθιο ο Γιώργος Ασπουγαλής ολοκλήρωσε στην 4η θέση του τελικού κολυμπώντας σε 1:03.53 με τον Ντμίτρι Μπαλάντιν να είναι ο νικητής κάνοντας 1:01.85 και τους Ντένις Πετρασοφ και Ζακάρια Κάσνα να ακολουθούν με 1:02.54 και 1:03.45 αντίστοιχα.