Υπερπρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επικράτησε επί της ρωσικής Κίνεφ Κιρίσι 14-11 στον τελικό του ευρωπαϊκού σούπερ καπ και το κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του, κατακτώντας τον 4ο φετινό του τίτλο.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις Ρωσίδες να προηγούνται με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (4-3). Καταιγιστικές ήταν οι ερυθρόλευκες στην δεύτερη περίοδο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 6-3, προηγήθηκε με τρία τέρματα στο τέλος του ημιχρόνου (9-6). Η Κίνεφ Κιρίσι μείωσε την διαφορά στο ένα γκολ (9-8) στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί και να διαχειρίζεται ιδανικά την κατάσταση και να επικρατεί με 14-11 στον τελικό του ευρωπαϊκού σούπερ καπ.
Οκτάλεπτα: 3-4, 6-2, 3-3, 2-2
Ολυμπιακός:  Ε. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου 1, Ξενάκη 2,  Μ. Πλευρίτου 1, Ράνεϊ 4, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2
Κίνεφ: Καρνάουχ 1, Ζούμπκοβα 5, Προκοφίεβα 1,  Κρίμερ 2, Γκλίζινα 1, Ρίζκοβα 1