ΖΑΓΚΡΕΜΠ 2024: Η Εθνική έδειξε το κακό της πρόσωπο κόντρα στην Ιταλία

Το χειρότερο παιχνίδι των τελευταίων (τουλάχιστον) δύο ετών πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, στο δεύτερο αγώνα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ, χάνοντας 15-8 με… κατεβασμένα τα χέρια από την Ιταλία.

Ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο οκτάλεπτο. Οι Ιταλοί έβγαιναν συνεχώς στην κόντρα με τους Έλληνες διεθνείς να μη δείχνουν διάθεση να ακολουθήσουν. Παρά το κακό πρόσωπο της Εθνικής και το εξαιρετικό της Ιταλίας, η πρώτη περίοδος έληξε 4-2 υπέρ των Ιταλών, όμως και η δεύτερη περίοδος ακολούθησε με τον ίδιο… ρυθμό. Το ημίχρονο έκλεισε στο 7-4.
Ο Θοδωρής Βλάχος άλλαξε τον Μάνο Ζερδεβά και έβαλε κάτω από τα δοκάρια τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο αλλά το μομέντουμ του αγώνα δεν άλλαξε και οι παίκτες της Εθνικής φάνηκε να παρατούν τον αγώνα. Όλα αυτά και ενώ η Ιταλία έχασε από το ημίχρονο τον καλύτερο της παίκτη με κόκκινη κάρτα όταν ο Εντουάρντο Ντι Σόμα που σημείωσε πέντε γκολ σε 12 λεπτά, αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ στον Ντίνο Γενηδουνιά.
Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να επικρατούν 15-8 έχοντας στον παίκτη παραπάνω 6/9 (έφτασαν να έχουν και 5/5) και την Ελλάδα μόλις 3/9.
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θέλει οπωσδήποτε νίκη τη Δευτέρα (18:00) κόντρα στη Γεωργία για να πάρει την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.
Οκτάλεπτα 2-4, 2-3, 2-5, 2-3
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος) Ζερδεβάς, Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Καλογερόπουλος, Γκίλλας, Κανακάκης, Αλαφραγκής, Νικολαΐδης, Κάκαρης 2, Βλαχόπουλος 3.
Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια) Ντι Φούλβιο 2, Μαρτιάλι 1, Φοντέλι 2, Ετσενίκε 3, Μπρούνι 1, Ντι Σόμα 5, Ντόλτσε 1.