ΖΑΓΚΡΕΜΠ 2024: Η Εθνική έκανε το καθήκον της και περιμένει

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο 2ο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Ζάγκρεμπ με νίκη για να εξασφαλίσει την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έβγαλε αντίδραση μετά το χαστούκι που δέχθηκε από την Ιταλία και πήρε τη νίκη με 19-8 επί της Γεωργίας, έφτασε τις δύο νίκες (έξι βαθμούς) και πλέον περιμένει να μάθει ποια θα είναι αντίπαλη της στα προημιτελικά.
Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εθνική πήρε το προβάδισμα με τη Γεωργία να κυνηγάει στο σκορ. Δύο φορές προηγήθηκαν οι παίκτες του Βλάχου στο πρώτο οκτάλεπτο, με τους Γεωργιανούς να έχουν απάντηση. Η Εθνική είχε τρία δοκάρια στα πρώτα λεπτά, όμως στη συνέχεια ήταν πιο εύστοχη και άνοιξε τη διαφορά.
Έτσι, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα τριών γκολ, με προβάδισμα με 5-2, βάζοντας έτσι τις βάσεις για τη νίκη. Στην έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου η Ελλάδα μπήκε δυνατά και έκανε το 7-4. Ωστόσο, η Εθνική υπέπεσε σε κάποια λάθη, ο Γέλατσα βγήκε μπροστά για τους Γεωργιανούς και κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.
Όμως, πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Ελλάδα ξέσπασε επιθετικά και έκλεισε το δεύτερο οκτάλεπτο με προβάδισμα έξι γκολ, έχοντας κάνει το 11-5. Στην τρίτη περίοδο η Εθνική έδειξε ξανά καλές αντιδράσεις στην επίθεση, παρουσίασε κάποιες αμυντικές αδυναμίες, όμως κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των έξι γκολ, με το 14-8.
Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Ελλάδα μπόρεσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά της και έκλεισε το παιχνίδι με σκορ 18-9.
Οκτάλεπτα: 2-5, 3-6, 3-3, 1-4
ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάζντε, Ακχβλεντιάνι, Νταντβάνι, Σουσιασβίλι 1, Μπιτάτζε, Γιέλατσα 6, Τκεσελασβίλι, Τζιχτσιαρένκα 1, Ιμναΐσβίλι, Μαγκρακβελίτζε, Βάσιτς, Πιέσιβατς 1, Καπανάτζε.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 3, Γκίλλας 1, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.