ΖΑΓΚΡΕΜΠ 2024: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία

Με δύο γκο του Αλβάρο Γρανάδος Ορτέγκα στο 1:38 και στα 48 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του τελικού, η Ισπανία νίκησε τη γηπεδούχο Κροατία 11-10 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2024.

Μία φορά πήρε το προβάδισμα η Ισπανία στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο των ανδρών και ήταν αρκετή για να της δώσει τον τίτλο. Οι Κροάτες μπήκαν αποφασιστικά στον αγώνα προηγήθηκαν 5-3 στο πρώτο οκτάλεπτο και 6-3 στις αρχές του δευτέρου, όμως οι Ισπανοί δε φάνηκαν διατεθειμένοι να αφήσουν τον τελικό. Μείωσαν στο γκολ για να κλείσει το ημίχρονο στο 7-6.
Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν το απόλυτο ντέρμπι μέχρι και 4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη όταν ο Λόρεν Φάτοβιτς έβαλε με δύο γκολ μπροστά την Κροατία (10-8).
Στην τελευταία περίοδο, οι Κροάτες δεν κατάφεραν αν σημειώσουν κανένα γκολ και η Ισπανία με ένα σερί 3-0 έκανε την ανατροπή και από το 10-8, το παιχνίδι πήγε στο 10-11 με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία τους μετά από τρεις χαμένους τελικούς (1991, 2018, 2020) και τέσσερα χάλκινα μετάλλια (1983, 1993, 2006, 2022). Μαζί με το χρυσό μετάλλιο, οι Ισπανοί στο Ζάγκρεμπ πήραν και την Ολυμπιακή πρόκριση για το Παρίσι. Πλέον απομένουν τέσσερις θέσεις για τους Ολυμπιακούς οι οποίες θα κλείσουν στο παγκόσμιο της Ντόχα. Η Ελλάδα έχει προκριθεί ήδη από το παγκόσμιο της Φουκουόκα το 2023.