Ζόρια για Φέντερερ και Βαβρίνκα

Δυσκολότερα από ότι θα περίμεναν, πήραν τελικά την πρόκριση στο δεύτερο γύρο του όπεν της Αυστραλίας, τόσο ο Ρότζερ Φέντερερ όσο και ο Σταν Βαβρίνκα.

O Φέντερερ βρέθηκε στον πρώτο γύρο αντίπαλος με τον 35χρονο Αυστριακό Γιούργκεν Μέλτζερ (Νο296) ο οποίος βρέθηκε στο κυρίως ταμπλό έχοντας κερδίσει τη θέση από τα προκριματικά. Αφού πήρε το πρώτο σετ πολύ δύσκολα (7-5), ο Φέντερερ ξαφνιάστηκε από τον Μέλτζερ και έχασε 6-3 το δεύτερο. Στη συνέχεια όμως ο Ελβετός καθάρισε τον αγώνα κερδίζοντας 6-2, 6-2 τα δύο επόμενα σετ και με 3-1 πέρασε στο δεύτερο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Νόα Ρούμπιν (Νο196), επίσης αθλητής που προκρίθηκε από τα προκριματικά. Στον πρώτο γύρο, ο 21χρονος Ρούμπιν απέκλεισε τον συμπατριώτη του, Μπιορν Φρατάντζελο.
Πιο δύσκολη ήταν η πρόκριση για τον Σταν Βαβρίνκα (Νο4), ο οποίος χρειάστηκε τρεις ώρες και 24 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Σλοβάκου Μάρτιν Κλιζάν (Νο35). Ο Ελβετός έχασε το πρώτο σετ 6-4 και επανήλθε κερδίζοντας τα δύο επόμενα (6-4, 7-5). Ο Κλιζάν απάντησε με 6-4 και το παιχνίδι πήγε στο πέμπτο σετ, όπου ο Βαβρίνκα κατάφερε να κερδίσει με 6-4 και με 3-2 σετ να περάσει στο δεύτερο γύρο όπου τον περίμένει ο
Αμερικανός Στιβ Τζόνσον (Νο33) που απέκλεισε στον πρώτο γύρο τον Αργεντινό Φεντερίκο Ντελμπονίς (Νο42) με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-4).
Στις γυναίκες, η Τζίνι Μπουσάρντ (Νο47) νίκησε σε 54 λεπτά την Αμερικανίδα Λουίζα Τσιρίκο (Νο65) 6-0, 6-4 και στο δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει την Κινέζα Σουάι Πενγκ (Νο83).