Βόλεϊ λιγκ, ΟΦΗ-Κηφισιά 0-3: Έσπασε το ρόδι

Πρώτη νίκη στη φετινή σεζόν για τον ΑΟΠ Κηφισιάς που έφυγε με το τρίποντο από την έδρα του ΟΦΗ.

Ουσιαστικά όλο το ματς ήταν το δεύτερο σετ, όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 17-20 και 20-23, αλλά ο ΟΦΗ αντέδρασε και ισοφάρισε 23-23 για να φτάσουμε στο 25-25.

Οι Κρητικοί έχουν κόντρα μπάλα για το προβάδισμα, αλλά ο Νικολάκης με μπλοκ σταματά τον Ρουμελιωτάκη (25-26) και στην επόμενη φάση ο Κωτσάκης (κορυφαίος των φιλοξενούμενων) με νέο μπλοκ στον Ρουμελιωτάκη διαμόρφωσε το 25-27.

Στο τρίτο σετ του αγώνα, τον οποίο παρακολούθησε και ο Υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, ο ΟΦΗ κυνηγούσε συνεχώς το σκορ, ισοφάρισε 18-18, αλλά εκεί δέχθηκε ένα σερί 0-7 για να τελειώσει το ματς.

Τα σετ: 19-25, 25-27, 18-25
*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 8 (8/17 επ., 67% υπ. – 20% άριστες), Μαρκς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (4/18 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 24% άριστες), Γαλλιώτος 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/6 επ.) / Βελούδης (λ, 50% υπ. – 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1 άσσος, 64% υπ. – 7% άριστες), Φραγκιαδάκης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 20 (18/41 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 15 (10/20 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Μπάσης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 9 (4/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 11 (11/18 επ., 70% υπ. – 10% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 64% υπ. – 43% άριστες), Μελλές.