Κύπελλο ανδρών: Ο ΠΑΟΚ θα υπερασπιστεί τον τίτλο του

Ο κάτοχος του τίτλου ΠΑΟΚ είναι ο πρώτος φιναλίστ του φάιναλ 4 του κυπέλλου ανδρών, καθώς επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς συνεχίζοντας την εξαιρετική παράδοση που έχει στο Ζηρίνειο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Δικέφαλος προκρίθηκε για 9η συνεχόμενη φορά σε τελική φάση κυπέλλου (μετρά 4 κατακτήσεις) κάνοντας μια φοβερή ανατροπή στο 2ο σετ όπου βρέθηκε να χάνει με 19-13.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα προηγήθηκε με 1-5 χάρις στο εξαιρετικό του μπλοκ και ο ΑΟΠ Κηφισιάς μπόρεσε να πλησιάσει έως τους τρεις πόντους (8-11), με τον Δικέφαλο να φτάνει άνετα στο 19-25.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν το προβάδισμα και στο δεύτερο σετ μέχρι το 5-7, με τον ΑΟΠΚ να ισοφαρίζει και να περνά για πρώτη φορά στο σκορ με 9-8. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη άρχισε να πιέζει στο σερβίς και να λειτουργεί καλύτερα στο μπλοκ μετατρέποντας το 11-10 σε 17-12 και φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 19-13. Εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (19-15, 21-19) με τον άσο του Οκοσάνοβιτς (23-19) να δίνει την εντύπωση ότι το σετ είχε τελειώσει. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήρε την αλλαγή και με δύο λάθη του Τσέιβερς και επίθεση του Ράπτη ισοφάρισε 23-23. Ο Ρικάρντο έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το σετ καρφώνοντας άουτ στο 24-23, για να φτάσουμε στο 27-26. Επίθεση Βαν Ντεν Ντρις, μπλοκ των Ράπτη, Γάτση και επίθεση του Ράπτη διαμόρφωσαν το 27-29 και το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.

Παρά τη συγκεκριμένη εξέλιξη η Κηφισιά, που έπαιζε πλέον με βασικούς τους Ρουσσόπουλο, Παπαδόπουλο (αντί των Στιβαχτή, Ρικάρντο) δεν παράτησε το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 13-12 κι όταν ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα μικρό σερί για το 13-16, απάντησε αμέσως ισοφαρίζοντας σε 16-16. Όλα κρίθηκαν όμως στο 18-19 οπου ο Γιόρνα πήρε την αλλαγή, τα σερβίς του Ολλανδού δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή με το σκορ να φτάνει στο 18-23 και το ματς να τελειώνει με μπλοκ των Βαν Ντεν Ντρις, Σκρεντό στον Τσέιβερς.