ΤΖΟΥΝΤΟ

Άγγιξε το μετάλλιο η Τελτσίδου

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ελισάβετ Τελτσίδου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων, νεανίδων που διοργανώνεται στο Άμπου Ντάμπι.

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε τους αγώνες της στην κατηγορία των 63 κιλών, άκρως εντυπωσιακά καθώς χρειάστηκε μόλις 12 δευτερόλεπτα για να αποκλείσει την Γκόβερ Ατντέγεβα από το Τουρκμενιστάν με ίπον.
Στη συνέχεια ακολούθησε και δεύτερο ίπον κόντρα στην Κροάτισα Μπούγκα Κόβατς στο 3:19.
Στον τρίτο αγώνα της Τελτσίδου, που ήταν και ο τελικός του ομίλου, ηττήθηκε και γιούκο από την Ιαπωνέζα Νάμι Νεμπεκούρα για να οδηγηθεί στα ρεπεσάζ και να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.
Η Καναδέζα Έμιλι Μπερτ ήταν η πρώτη αντίπαλος, την οποία η Τελτσίδου ξεπέρασε με δύο γιούκο, έναντι ενός. Στον αγώνα του μεταλλίου, αντιμετώπισε την πολύ δυνατή Βρετανίδα Λούσι Ρένσχολ, η οποία κατάφερε να κάνει βαζάαρι και να στερήσει από την Τελτσίδου το μετάλλιο.
Η δεύτερη Ελληνίδα που αγωνίστηκε σήμερα (και αυτή στην κατηγορία των 63 κιλών), η Μίνα Ρίκεν απέκλεισε στον πρώτο της αγώνα την Αμεριανίδα Έιπριλ Φερ με βαζάαρι και γιούκο για να ηττηθεί στον επόμενο αγώνα από τη Ρωσίδα, Ντιάνα Ντζιγκάρος με ίπον στο 0:34 και να αποκλειστεί από τη συνέχεια.