Με εκπροσώπηση σε δύο περισσότερα αθλήματα από ότι το 2016 αλλά με 12 λιγότερα μέλη θα ταξιδέψει στο Τόκιο η ελληνική Ολυμπιακή ομάδα συγκριτικά το Ρίο, όπως δείχνουν τα πράγματα.
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εκκρεμότητες στο στίβο όπου η πρόκριση κλείνει στις 29 Ιουνίου και στην άρση βαρών όπου περιμένουμε να μάθουμε από την παγκόσμια ομοσπονδία (IWF) τί θα γίνει τελικά με τον αποκλεισμό των Κολομβιανών και την πρόκριση στα 96 κιλά του Θόδωρου Ιακωβίδη. Επίσης, δεν αποκλείεται να προκύψει απρόσμενη πρόκριση με την ανακατανομή των προσκλήσεων μετά την εκκαθάριση και τις όποιες αρνήσεις προκύψουν από χώρες που έχουν πρόκριση σε κάποιο άθλημα – αγώνισμα, όπως συνέβη το 2016 με την Κρίστελ Βουρνά στα 100μ πεταλούδα της κολύμβησης.
Συγκρίνοντας την ομάδα του 2021 με αυτήν του 2016, τα μέλη προβλέπεται να είναι 12 λιγότερα κυρίως εξαιτίας της γυμναστικής που από τα εννέα του 2016 έπεσε στο… ένα, αλλά και του στίβου που ενώ το 2016 είχε 25 το 2021 δε θα ξεπεράσει τα 18. Η κωπηλασία μείωσε τα μέλη της, διατήρησε όμως τα πληρώματα (3). Από την άλλη προσθέσαμε δύο αθλήματα. Το τένις και το τάε κβον ντο που δεν ήταν μεταξύ των 15 του 2016, δε θα έχουμε όμως ρυθμική γυμναστική και η άρση βαρών είναι ακόμα αμφίβολη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή τη στιγμή από τα 71 μέλη της Team Hellas, τα 32 είναι του υγρού στίβου. Κάτι λιγότερο από τη μισή αποστολή…
Αυτή η αποστολή θα είναι η μικρότερη από το 1992, όταν είχαμε στείλει στη Βαρκελόνη 70 αθλητές και αθλήτριες. Το ανησυχητικό είναι πως από το 2004 που σαν διοργανωτές είχαμε 426 μέλη στην αποστολή, σε κάθε διοργάνωση παρουσιάζουμε αξιοσημείωτη μείωση.
- Αθήνα 2004 – 426
- Πεκίνο 2008 – 156
- Λονδίνο 2012 – 103
- Ρίο 2016 – 93
Η ομάδα μέχρι της 28 Ιουνίου 2021
Στίβος – 9 (το 2016 ήταν 25)
- Κατερίνα Στεφανίδη – επί κοντώ
- Νικόλ Κυριακοπούλου – επί κοντώ
- Βούλα Παπαχρήστου – τριπλούν
- Μίλτος Τεντόγλου – μήκος
- Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – 20χλμ βάδην
- Ελένη Πόλακ – επί κοντώ
- Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ – 50χλμ βάδην
- Παναγιώτα Τσινοπούλου – 20χλμ βάδην
- Κυριακή Φιλτισάκου – 20χλμ βάδην
Κολύμβηση – 12 (το 2016 – 14)
- Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
- Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
- Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
- Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
- Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα
- Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
- Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
- Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
- Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
- Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed
- Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ μαραθώνια κολύμβηση
Ιστιοπλοΐα – 8 (το 2016 – 7)
- Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
- Γιάννης Μιτάκης – φιν
- Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
- Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
- Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών
- Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών
Σκοποβολή – 2 (το 2016 – 2)
- Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
- Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ
Κωπηλασία – 4 (το 2016 – 10)
- Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
- Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
- Αννέτα Κυρίδου – σκιφ
Πάλη – 2 (το 2016 – 1)
- Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
- Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ
Ποδηλασία – 3 (το 2016 – 3)
- Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
- Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
- Δημήτρης Αντωνιάδης – ορεινή ποδηλασία
Υδατοσφαίριση – 12 (το 2016 – 13)
- Εθνική ομάδα πόλο ανδρών (12)
Ξιφασκία – 1 (το 2016 – 2)
Επιτραπέζια αντισφαίριση – 1 (το 2016 – 1)
- Παναγιώτης Γκιώνης – απλό
Αντισφαίριση – 2 (δεν είχαμε εκπροσώπηση το 2016)
- Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
- Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό
Τάε κβον ντο – 1 (δεν είχαμε εκπροσώπηση το 2016)
Καλλιτεχνική κολύμβηση – 8 (το 2016 – 2)
- Ομαδικό – Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη
- Ντουέτο – Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη
Τζούντο – 2 (το 2016 – 2)
- Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
- Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ
Τοξοβολία – 1 (το 2016 – 1)
- Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό
Γυμναστική – 1 (το 2016 – 9)
- Ελευθέριος Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους