Συν δύο προκρίσεις μετρά η Team Hellas αφού μετά την προσθήκη του Βαγγέλη Μακρυγιάννη στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ μεικτή, ο Ελευθέριος Πετρούνιας πήρε μία θριαμβευτική πρόκριση και έδειξε πως πηγαίνει ολοταχώς για το δεύτερο Ολυμπιακό χρυσό.
Μετά από μεγάλο διάστημα αγωνίας για τον Πετρούνια, ο Έλληνας Ολυμπιονίκης των κρίκων θριάμβευσε στο προ-Ολυμπιακό κύπελλο και κέρδισε την πρόκριση που δικαιωματικά ήταν δική του. Παράλληλα, λόγω της προσδοκίας μεταλλίου που έχει ο Γκολομέεβ στο 5άρι αποφάσισε να μην κατέβει στην 4Χ100μ μεικτή και έτσι τη θέση του θα πάρει ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης, για να γίνουν τα μέλη της Εθνικής 71 μέχρι στιγμής.
Οι μέχρι στιγμής ελληνικές προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Τόκιο 2020
Στίβος – 9
- Κατερίνα Στεφανίδη – επί κοντώ
- Νικόλ Κυριακοπούλου – επί κοντώ
- Βούλα Παπαχρήστου – τριπλούν
- Μίλτος Τεντόγλου – μήκος
- Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – 20χλμ βάδην
- Ελένη Πόλακ – επί κοντώ
- Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ – 50χλμ βάδην
- Παναγιώτα Τσινοπούλου – 20χλμ βάδην
- Κυριακή Φιλτισάκου – 20χλμ βάδην
Κολύμβηση – 13
- Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
- Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
- Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
- Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
- Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα
- Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
- Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
- Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
- Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
- Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed
- Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ μαραθώνια κολύμβηση
Ιστιοπλοΐα – 6
- Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
- Γιάννης Μιτάκης – φιν
- Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
- Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
- Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών
- Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών
Σκοποβολή – 3
- Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
- Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ
Κωπηλασία – 3
- Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
- Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
- Αννέτα Κυρίδου – σκιφ
Πάλη – 2
- Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
- Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ
Ποδηλασία – 3
- Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
- Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
- Δημήτρης Αντωνιάδης – ορεινή ποδηλασία
Υδατοσφαίριση – 1
- Εθνική ομάδα πόλο ανδρών (12)
Ξιφασκία – 1
Επιτραπέζια αντισφαιριση – 1
- Παναγιώτης Γκιώνης – απλό
Αντισφαίριση – 3
- Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
- Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό
Τάε κβον ντο – 1
Καλλιτεχνική κολύμβηση – 2
- Ομαδικό – Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη
- Ντουέτο – Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη
Τζούντο – 2
- Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
- Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ
Τοξοβολία – 1
- Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό
Γυμναστική – 1
- Ελευθέριος Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους