ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ιστορικό μετάλλιο για την Ιρλανδία

Ο Μάικλ Κόνλαν έγινε ο πρώτος αθλητής της χώρας που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα πυγμαχίας καθώς επικράτησε επί του Μουρόντχον Ακμαντάλιεφ στο τελικό των 56 κιλών.

του Στέφανου Σουλιώτη

«Ήρθα για το χρυσό και το πήρα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος», δήλωσε ο Κόνλαν αμέσως μετά τη χθεσινή του επικράτηση. Ο 23χρονος αθλητής είχε ανεβεί στο δεύτερο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και με τον παγκόσμιο πρωτάθλημα που κατέκτησε εξασφάλισε την παρουσία του στο Ρίο. Στους τελικούς της Τετάρτης επικράτησαν οι Κουβανοί και οι Ρώσοι καθώς κατέκτησαν από δύο χρυσά μετάλλια. Στην κατηγορία των 49κ. παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κουβανός Τζοάνις Αρκιλάγκος και στα 75κ. ο συμπατριώτης του Άρλεν Λόπεν. Ο Ρώσος Βιτάλι Ντουνάϊτσεφ πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο στα 64κ., όπως και ο Εβγκένι Τιστσένκο στα 91 κιλά. Σήμερα Πέμπτη πραγματοποιείται η δεύτερη ημέρα των τελικών.