ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Τέσσερα χρυσά η Κούβα

Άλλοι δύο αθλητές από τη χώρα της Καραϊβικής ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου τη δεύτερη ημέρα των τελικών του παγκόσμιου πρωταθλήματος με την Κούβα να φιγουράρει στην κορυφή του πίνακα των χρυσών μεταλλίων.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στους τελικούς της Πέμπτης που έριξαν την αυλαία της διοργάνωσης η οποία πραγματοποιήθηκε στη Ντόχα ο Κουβανός Λάζαρο Αλβάρεζ υπερασπίστηκε τον τίτλο του ενάντια στον Αζέρο Άλμπερτ Σελίμοφ στην κατηγορία των 60κ. και κατέκτησε για τρίτη φορά το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε και ο Χούλιο Λα Κρουζ. Ο Κουβανός πυγμάχος επικράτησε επί του Ιρλανδού Τζόσεφ Γουάρντ στα 81κ. και αναδείχθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά πρωταθλητής κόσμου. Σπουδαία νίκη στα 69κ. σημείωσε ο Μαροκινός Μοχάμεντ Ραμπί κόντρα στον μέχρι χθες πρωταθλητή Ντανίλαρ Γιελεουσίνοφ από το Καζακστάν. Στα +91κ. ο Γάλλος Τόνι Γιοκά επικράτησε επί του Ιβάν Ντούτσκο αφήνοντας τον αθλητή από το Καζακστάν ξανά στη δεύτερη θέση. Στα 52κ. ο Έλβιν Μαμισζάντα από το Αζερμπαϊτζάν νίκησε τον Κουβανό Γιοσμάνι Βέιτα και μετά το χρυσό μετάλλιο στους ευρωπαϊκούς αγώνες αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με την Κούβα να φιγουράρει στη πρώτη θέση των μεταλλίων (4-2-1) και να ακολουθεί η Ρωσία (2-1-1) και το Αζερμπαϊτζάν (1-1-2).