Μεγάλες και δυνατές ομάδες από Βρετανία και Ιταλία στο Σαμορίν

Δέκα μέρες έχουν απομείνει για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στο Σαμορίν της Σλοβακίας και η Βρετανία ανακοίνωσε την ομάδα της, κατεβαίνοντας στον αγώνα για να κάνει το νταμπλ σε άνδρες και γυναίκες ενώ πολύ δυνατοί είναι και οι Ιταλοί.

Βρετανία Οι νικητές των τράιαλς Μπεν Κόνορ και Εμέλι Γκορέτσκα είναι οι επικεφαλής της 40μελούς αποστολής των Βρετανώνστο Σαμορίν. Η Γκορέτσκα που έχει κερδίσει δύο φορές στην κατηγορία των νεανίδων, μαζί με τη νικήτρια του 2014 στις γυναίκες Τζέμα Στιλ, τη Τζέσικα Τζαντ και τη δεύτερη στο πρωτάθλημα του NCAA Έιμα Αλοϊζ Νίλι φτιάχνουν μια πολύ δυνατή ομάδα στηνΚ23 κατηγορία. Στην ομάδα των ανδρών, μαζι με τον Κόνορ, επιστρέφουν οι νικητές του ομαδικού στην Κία πέρσι, Ντέουι Γκρίφιθς και Άντριου Μπούτσαρντ.

Ιταλία Την εξαιρετική παρουσία που είχαν πέρσι στην Κία ως διοργανωτές, θέλουν να επαναλάβουν οι Ιταλοί που επέλεξαν 37 δρομείς να αγωνιστούν στο Σαμορίν. Παρών στη Σλοβακία θα είναι ο Γεμανεμπερχάν Κρίπα που θέλει να κερδίσει τον τέταρτο συνεχόμενο μετάλλιο της καριέρας του. Το 2014 και 2015 ήταν πρωταθλητής Ευρώπης Κ20 και πέρσι ήταν τρίτος στην Κ23 κατηγορία. Στο ευρωπαϊκό Κ23 στο Μπίνγκοτζ ήταν ο νικητής στα 5.000μ. με εκπληκτικό σπριντ στο τέλος .Στην ομάδα των Κ23 και ο πρωταθλητής Ευρώπης Κ23 στα 3.000μ. στιπλ Γιόχανς Κιαπινέλι που ήταν δεύτερος πέρσι στην Κία στην Κ20, πίσω από τον Τζέικομπ Ίνγκεμπρίγκτσεν.

Δανία Πλήρη ομάδα σε όλες τις κατηγορίες στέλνουν οι Δανοί που δε φημίζονται και τόσο για τον ανώμαλο δρόμο. Ο Αμπίντ Χακίν Ουλάντ ηγείται των ανδρών και η Άνα Έμιλι Μόλερ των γυναικών. Συνολικά 36 δρομές θα αγωνιστούν για τη Δανία.

Λετονία Την έκπληξη έκανε η Λετονία που αποφάσισε να στείλει τρεις άνδρες και δύο δρόμες για να αγωνιστούν όλοι τους σε διαφορετικές κατηγορίες.