ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Παγκόσμιο πυγμαχίας: Ξεχώρισαν οι χώρες της Ασίας

Το Ουζμπεκιστάν ήταν η χώρα που βρέθηκε στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων στη χθεσινή τελευταία μέρα του πρωταθλήματος, κάτι που κρίθηκε όχι στα χρυσά αλλά στα αργυρά μετάλλια.

του Παναγιώτη Βότση

Για το πρωτάθλημα που διεξήχθη από τις 9 μέχρι τις 22 Σεπτεμβρίου στο Εκατερίνμπουργκ της Ρωσίας μπορείτε να διαβάσετε εδώ. Τα μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες κρίθηκαν χθες, Κυριακή 22/9, στους τελικούς γύρους των 8 κατηγοριών των ανδρών. Οι ασιατικές χώρες είχαν το πάνω χέρι και κατέκτησαν το 50% των μεταλλίων. Το Ουζμπεκιστάν και η Ρωσία ισοβάθμησαν στα χρυσά μετάλλια με 3 έκαστη, η κεντροασιατική χώρα όμως είχε και ένα αργυρό και ένα χάλκινο σε αντίθεση με τη Ρωσία που είχε μόνο ένα χάλκινο, και έτσι πήρε την πρώτη θέση. Τα άλλα δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Κούβα και το Καζακστάν. Θυμίζουμε ότι η διοργάνωση δεν έχει σχέση με τον Ολυμπιακό κύκλο, καθώς η AIBA με την ΔΟΕ έχουν πάρει ξεχωριστούς δρόμους. Παρόλα αυτά, οι κατηγορίες βάρους ήταν ίδιες με της Ολυμπιακές και έτσι λειτούργησε ως πρόβα για τις προολυμπιακές διοργανώσεις που έχει σχεδιάσει η ΔΟΕ την άνοιξη.