Παγκόσμιο ανώμαλου: Δεν χάνει ο Κιπλίμο! (αποτελέσματα)

Με την ολοκλήρωση του αγώνα των ανδρών το παγκόσμιο πρωτάθλημα ανώμαλου δρόμου του Βελιγραδίου έφτασε στο τέλος του, με την Κένυα να σαρώνει τα μετάλλια και ο Τζέικομπ Κιπλίμο να μην της επιτρέπει να κάνει το 5/5.

Πριν δοθεί η εκκίνηση στον αγώνα των ανδρών, οι αθλητές και οι αθλήτριες της Κένυας είχαν κερδίσει την μεικτή σκυταλοδρομία, τον αγώνα των γυναικών, τον αγώνα Κ20 των γυναικών (διαβάστε εδώ) και αυτόν των ανδρών Κ20. Στους άνδρες όμως ο Τζέικομπ Κιπλίμο δεν ήταν πρόθυμος να αποχωριστεί τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή. Τερμάτισε στην πρώτη θέση χωρίς να δεχτεί πολύ μεγάλη πίεση από τους αντιπάλους του και το χρονόμετρο κατέγραψε 28:09. Δεύτερος ήταν ο Μπεριχού Αεγκάουι (Αιθιοπία) με 28:12 και τρίτος ο Μπένσον Κίπλανγκατ (Κένυα) με 28:14.
Αποτελέσματα ανδρών
1. Τζέικομπ Κιπλίμο (Ουγκάντα) – 28:09
2. Μπεριχού Αεγκάουι (Αιθιοπία) – 28:12
3. Μπένσον Κίπλανγκατ (Κένυα) – 28:14
Στον αγώνα Κ20 των ανδρών νικητής ήταν ο Σάμουελ Κιμπατί με 22:40, δεύτερος ακολούθησε ο Μαζγκεμπού Σίμε (Αιθιοπία) με 22:41 και το χάλκινο κατέκτησε ο Μάθιου Κιπρούτο με 22:46.