ΠΑΛΗ

5ος στο ευρωπαϊκό ο Μαρτίδης

Ο Γιάννης Μαρτίδης έχασε την ευκαιρία να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων της πάλης που διεξάγεται στα Σκόπια.

Ο Έλληννας πρωταθλητής των 51κ. στην ελευθερα πάλη, ηττήθηκε από τον Ρώσο Σαμβέλ Τερζιάν για να μείνει τελικά στην 5η θέση. Αύριο η ελληνική αποστολή θα έχει διπλή ευκαιρία για να διεκδικήσει μετάλλιο.
Στην κατηγορία των 65κ. της ελευθέρας ο Χριστόφορος Λοϊζίδης επικράτησε με 10-2 του Μπενογκούεφ στον προκριματικό γύρο και προκρίθηκε στους «16». Εκεί αντιμετώπισε τον Τασέφ (ΠΓΔΜ) κι επικράτησε εύκολα με 7-0. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε τον Αμπντουλκαντίροφ και ηττήθηκε με 9-5, ο Ρώσος έφτασε έως τον τελικό κι έδωσε την ευκαιρία στο Ελληνα πρωταθλητή να αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης: Μπουέ (Γαλλία) – Μπορζίν (Μολδαβία).
Στα 110κ. ο Δημήτρης Τουλκερίδης θα αντιμετωπίσει στα ρεπεσάζ τον Καμίτσκη (Βουλγαρία). Ο Ελληνας πρωταθλητής ηττήθηκε στους «16» από τον Αμπούεφ, όμως ο Αζέρος προκρίθηκε στον τελικό κι «έστειλε» τον Τουλκερίδη στα ρεπεσάζ.