ΠΑΛΗ

Ο Μαρτίδης διεκδικεί το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό

Το πρώτο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης παίδων – κορασίδων διεκδικεί η ελληνική αποστολή με τον Γιάννη Μαρτίδη στα Σκόπια.

Ο Mαρτίδης ξεκίνησε με ήττα στον πρώτο γύρο της κατηγορίας των 51κ. στην ελευθέρα πάλη, χάνοντας από τον Μανβέλ Κιντζρτσιάν (14-5). Όμως ο νεαρός Αρμένιος έφτασε μέχρι τον τελικό και τράβηξε μαζί του στα ρεπεσάζ τον Μαρτίδη.
Στα ρπεπεσάζ ο Μαρτίδης ήταν εντυπωσιακός κερδίζοντας 10-0 τον Βούλγαρο Νικολά Νικολάεφ Βικτόροφ και στη συνέχεια 4-2 τον Πολωνό Ντάνιελ Πιοτρ Μπουντίκα (4-3).
Στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου ο Μαρτίδης θα αντιμετωπίσει το Ρώσο Σάμβελ Τερζιάν, σήμερα μετά τις 18:00 το απόγευμα.
Στην κατηγορία των 65κ. ο Χριστόφορος Λοϊζίδης νίκησε στον πρώτο γύρο τον Ισραηλινό Λιράν Μπενογκούεφ 12-2 και στη συνέχεια τον Σκοπιανό Φίλιπ Τάσεφ 7-0 αλλά ηττήθηκε στον προημιτελικό από τον Μαγκομέντ Αμπντουλκαρντίροφ 9-5 και περιμένει να δει αν ο Ρώσος προκριθεί στον τελικό κόντρα στον Τούρκο Τόλγκα Ακιούζ για να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ.
Στα 80κ. ο Χαράλαμπος Αυτοφορίδης νίκησε στον πρώτο γύρο τον Γιούχο Τζόελ Εεμελί Ρουσίλα από τη Φινλανδία 10-7, αλλά ητήθηκε στον προημιτελικό από τον Σουλεϊμάν Ντουρ 10-0 και περιμένεινα δει τί θα κάνει ο Τούρκος στα προημιτελικά.
Όσον αφορά στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, στα 60κ. ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, ηττήθηκε με από τον Μεζλούμ Μεζχλουμιάν (Αρμενία) με 8-6 και αποκλείστηκε.
Στα 71κ. ο Γιάννης Μουστόπουλος ηττήθηκε με τεχνική πτώση από το Γάλλο Σοφιάν Παντιού Μπελμίρ και δεν συνέχισε στη διοργάνωση.
Στη φάση των «16» σταμάτησε και η πορεία του Γκίβι Μπλιάτζε στην κατηγορία των 92κ. καθώς ηττήθηκε με 8-2 από τον Αλέχ Ματόρνι (Λευκορωσία).