ΤΖΟΥΝΤΟ

Σούπερ εμφάνιση Ντανατσίδη – Τελτσίδου στο Μαρακές και δύο χάλκινα μετάλλια

Εξαιρετική εμφάνιση στο γκραν πρι τζούντο του Μαρακές από τον Αλέξη Νταντατσίδη και την Ελισάβετ Τελτσίδου που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο και μαζί πήραν πολύτιμους βαθμούς για την Ολυμπιακή πρόκριση.

Η Τελτσίδου αγωνίστηκε στην κατηγορία των 70κ. και ήταν πραγματικά εξαιρετική έχοντας 4 νίκες και μία ήττα χάνοντας μόνο από τη Γερμανίδα Λάουρα Βάργκας Κοχ στον προημιτελικό. Η Τελτίδου έφτασε όμως στο ρεπεσάζ και στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε με ίπον την Αυστραλέζα Εόιφε Κάφλαν.
Στην κατηγορία των 81κ. ο Ντανατσίδης σημείωσε πέντε νίκες και έχασε μόνο στον τελικό του ομίλου από τον Βούλγαρό Ιβάιλο Ιβάνοφ που στη συνέχεια κέρδισε και το χρυσό. Ο Ντανατσίδης στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε με ίπον τον Ουζμπέκο Σαραφοντίν Μπολταμπόεβ.
Στην κατηγορία των 60κ. των ανδρών, ο Χρήστος Πλούμπης ηττήθηκε το δεύτερο γύρο από τον Ουζμπέκο Ντόστον Ρουζίεφ ενώ στα 73κ. ο Γιώργος Μαρκαριάν κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Λινγκ Χον Τανγκ από το Χονγκ Κονγκ αλλά ηττήθηκε από τον Ιγκόρ Βάντκε. Ο Γιώργος Αζωίδης έφτασε μέχρι τον τρίτο γύρο της κατηγορίας, όπου ηττήθηκε από τον Καναδό Αντουάν Μπουσάρντ που έφτασε μέχρι την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.