Βόλεϊ λιγκ: Χ(ουσ)ΑΪ ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς βάφτηκε ερυθρόλευκο, καθώς ο ΠΑΟΚ χωρίς τον διαγώνιο του (Άλμπο) έχασε με 0-3 από τον Ολυμπιακό του εξαιρετικού Γκασμέντ Χουσάι.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Αλβανός ακραίος, μαζί με τον Τσέχο διαγώνιο Μίχαλ Φίνγκεr, αλλά και τον καταπληκτικό Τερβαπόρτι (θα εξηγήσουμε παρακάτω το γιατί βάζουμε και τον Φινλανδό) τράβηξαν επιθετικά τον Ολυμπιακό, τελείωσαν όλες τις κρίσιμες μπάλες και δεν επέτρεψαν στον μαχητικό (στα 2 πρώτα σετ) ΠΑΟΚ να κάνει την υπέρβαση. Και λέμε υπέρβαση γιατί παίζοντας χωρίς διαγώνιο (λόγω του φιάσκο με τα έγγραφα του Άλμπο-ο Σαντοβάλ δεν υπάρχει αγωνιστικά όπως αποδείχθηκε και στο Λιγκ Καπ) το ότι έχασε τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες απέναντι στον πλήρη Ολυμπιακό είναι ένα μικρό παράσημο για την ομάδα του Δεληκώστα.

Βέβαια όταν χάνεις με 3-0 στην έδρα σου από τον βασικό σου ανταγωνιστή, έχοντας έναν ξένο (όχι όποιον κι όποιον αλλά τον βασικό σου διαγώνιο) στην κερκίδα γιατί κάποιοι δεν έκαναν τη δουλειά τους (και πληρώνεις -πολλά λεφτά- για έναν άλλον ο οποίος δεν μπορεί να παίξει σ’ αυτό το επίπεδο) δεν μπορείς να μιλάς για… παράσημα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Για τον Ολυμπιακό το σημερινό ματς ήταν μια επιβεβαίωση ότι στη γραμμή εκκίνηση της βόλεϊ λιγκ είναι πιο μπροστά, γιατί και μια σωστά δομημένη ομάδα έχει (με αρκετά ζητήματα τα οποία δεν μπόρεσε να βγάλει αυτός ο ΠΑΟΚ στην επιφάνεια), αλλά και εναλλακτικές λύσεις στις οποίες μπορεί να βασιστεί.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με την υποδοχή του να είναι στα ύψη συγκριτικά μ’ αυτή του Ολυμπιακού (64% με 43% άριστες έναντι 43% με 14% άριστες), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε 48% στην επίθεση κι ο Ολυμπιακός 61% κι αυτό οφείλεται σε αρκετούς παράγοντες.

Σίγουρα ο πιο σημαντικός ήταν το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ χωρίς ουσιαστικά διαγώνιο (ο Μπούτος ξεκίνησε αλλά από τις αρχές του β’ σετ μπήκε ο Σωτήριου) κι έτσι το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν στο μισό γήπεδο με τον Ίλνιχ να μην είναι σε καλή μέρα, αλλά από κει και πέρα ήταν και έργο Τερβαπόρτι γιατί και μακριά από το φιλέ λόγω υποδοχής μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι σε συνδυασμό με την κακή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα του ΠΑΟΚ (κι ας είχε 8 πόντους από μπλοκ ο Δικέφαλος δεν ήταν ιδιαίτερας).

Μπορεί δε οι αριθμοί να μην λένε πάντα την αλήθεια, ωστόσο η στατιστική αποτύπωση του ντέρμπι επιβεβαιώνει και με το παραπάνω όλα όσα αναφέρουμε παραπάνω.

Στην καλή υποδοχή (39 φάσεις) ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 49%, ενώ ο Ολυμπιακός σε 33 φάσεις είχε 67%… Κι αν εδώ είναι εμφανής η διαφορά, στην κακή υποδοχή (18 ο ΠΑΟΚ, 19 ο Ολυμπιακός), οι γηπεδούχοι είχαν 33% (!) κι οι φιλοξενούμενοι το απίστευτο 89% (!!!). Ο ΠΑΟΚ είχε υψηλότερο ποσοστό στην κόντρα μπάλα (επίθεση μετά από άμυνα) με 61% σε 18 προσπάθειες, με τον Ολυμπιακό να έχει 40%, αλλά έχοντας βγάλει διπλάσιες άμυνες (35) από τον αντίπαλο του.

Σ’ αυτό το σκηνικό λοιπόν είχαμε στα δύο πρώτα σετ μια ισορροπία του τρόμουμ στην οποία αναδείχθηκε ωραίος ο Χουσάιο και μοιραίος ο Μάρασλ.

Στο πρώτο σετ είχαμε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 23-22, αλλά εκεί ο Χουσάι έκανε 3/3 επιθέσεις (πολύ καλά σερβίς κι από τον Ασπιώτη) για το 23-25.

Πιο δραματικό το β’ σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 6-10, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 12-12 με άσο Φιλίποφ για να προκύψει στο 18-19 διακοπή πέντε λεπτών λόγω έντασης πίσω από τον ερυθρόλευκο πάγκο (πετάχτηκε ένα άδειο μπουκάλι νερό προς τον Ανδρεάδη με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να ισχυρίζονται ότι έκανε χειρονομία, κάτι που ωστόσο δεν είδαν διαιτητές και παρατηρητής). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-20 και έχασε ‘πέναλτι’ με τον Γκέργκι, για να ισοφαρίσει με νέο άσο ο Φιλίποφ και ο Χαραλαμπίδης με νέο ‘πέναλτι’ να κάνει το 24-23. Ο Φίνγκερ ισοφάρισε, αλλά στο 26-25 ο Μάρσαλ έκανε πλασέ σε κόντρα επίθεση για το σετμ για να φτάσουμε στο 27-27 όπου ο Καναδός έκανε λάθος στο ντουμπλάζ και έδωσε… ασίστ στον Πετρέα (27-28) για να καρφώσει στην επόμενη φάση άουτ και το ματς κάπου εκεί να τελειώσει.

Ο Ολυμπιακός με άλλη ψυχολογία πλέον προηγήθηκε με 6-10, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 10-12, αλλά με τα σερβίς του Γκέργκι το σκορ πήγε στο 10-16 και το ματς έληξε χωρίς άλλες συγκινήσεις.

Τα σετ: 23-25, 27-29, 17-25.
ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Μάρσαλ 12 (12/24 επ., 64% υπ.- 44% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 άσοι), Τακουρίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ίλνιχ 11 (8/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 58% υπ.-42% άριστες), Μπούτος 4 (4/9επ.), Στεφάνου -λ (73% υπ.-45% άριστες) / Τερζής, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Εφραιμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Φίνγκερ 15 (14/22 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Χουσάι 20 (20/32 επ., 61% επ.-29% άριστες), Βουλκίδης 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/1 επ.), Γκέργκι 11 (7/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ.-12% άριστες), Κοκκινάκης-λ (83% υπ.-67% άριστες) / Στιβαχτής, Ασπιώτης 2 (2/2 επ.), Ριζόπουλος.