TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: Αργεντινή και Γαλλία απέκλεισαν Ιταλία, Πολωνία

Οι εκπλήξεις τελειωμό δεν έχουν στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ ανδρών καθώς μετά τον αποκλεισμό ων ΗΠΑ και του Ιράν από την 8άδα, ήρθε το νέο σοκ από το αντίο της Πολωνίας και κατά δεύτερο λόγο της Ιταλίας.

Οι Πολωνοί που κυνηγούσαν το δεύτερο χρυσό σε ΟΛυμπιακούς Αγώνες μετά το 1976 και με την ενισχυση του Λεόν ήταν το φαβορί, την έπαθαν όπως και στο Ευρωβόλεϊ 2019 καθώς ηττήθηκαν στα προημιτελικά. Τότε δεν ειχαν ταξιδέψει στη Γαλλία (όπου γινόταν η τελική φάση) εξαιτίας της Σλοβενίας, τώρα οι Γάλλοι ήταν αυτοί που τους έστειλαν σπίτι.

Οι Πολωνοί προηγήθηκαν δύο φορές εύκολα και εξίσου εύκολα ισοφάρισαν οι Γάλλοι και στο τάι μπρέικ το 2-3 έγινε 2-6 χωρίς ποτέ Πολωνοί (που τα περίμεναν όλα από τους Λεόν, Κούρεκ) να επιστρέψουν με τους τρικολόρ να φτάνουν στον θρίαμβο
Μέγα κάζο και για την Ιταλία που έχασε στο τάι μπρέικ από την Αργεντινή Η σκουάντρα ατζούρα στο πρώτο σετ ξέφυγε μετά το 15-15 με 21-16 για το 1-0, αλλά στο 2ο το 19-17 έγινε 19-20 με σερβίς του Κόντε και στο 22-22 είχαμε χαμένο σερβός του Σμπέρτολι και κόντρα του Κόντε, για να τελειώσει το σετ ο Παλάσιος.

Οι Αργεντινοί μπήκαν για τα καλά στο ματς και με μπλοκ του Σόλε και νέα κόντρα του Παλάσιος το 19-19 έγινε 19-21 για να γίνει το 1-2 με πλασέ του Ντε Τσέκο. Οι Ιταλοί με τον Βετόρι αντί του Ζάιτσεφ ήταν καταιγιστικοί στο δ’ σετ και στο τάι μπρέικ το 4-5 έγινε 7-5 για να μείνει το +2 μέχρι το 10-8 που έγινε 10-12 από τον απίθανο Λίμα (με άσο και κόντρες) και στο 11-13 ο Κόντε με δύο επιθέσεις χάρισε τη νίκη στην ομάα του.

Μάχη πάρα το 0-3 έγινε και στο Καναδάς-Ρωσία με τους Ρώσους όμως πάντα να έχουν το πάνω χέρι. Στο πρώτο σετ το 16-23 έγινε 20-23, στο δεύτερο το 20-23 έγινε 23-23 με τους Καναδούς όμως να μην παίρνουν ποτέ το προβάδισμα και στο 28-29 η κόντρα του Μιχαΐλιοφ τελείωσε το σετ και το ματς.

Περίπου ίδιο σκηνικό στο ματς Ιαπωνία-Βραζιλία με τη διαφορά ότι στο β’ σετ η Ιαπωνία προηγήθηκε 17-14, αλλά τα σερβίς του Λουκαρέλι έφεραν το σκορ στο 17-20 για να γίνει το 0-2.