Βόλεϊ λιγκ, Φοίνικας-ΠΑΟ 3-0: Το «Πειρατικό» σάλπαρε για τον τίτλο!

Τι κι αν έπαιζε χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη; Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 14-20 στο γ’ σετ; Ο εκπληκτικός Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-0 τον Παναθηναϊκό, είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα στη βόλεϊ λιγκ και το μεγάλο φαβορί για την 1η θέση στην Α’ φάση…

Με τον Πρωτοψάλτη να τίθεται νοκ άουτ με πρόβλημα στους κοιλιακούς λίγες ώρες πριν το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έβαλε στο σημάδι στο σερβίς τον Κωστόπουλο, αλλά ο νεαρός άντεξε και κατά δεύτερο λόγο τον Γκαρά, κι αυτό βοήθησε τον Στέρν να παίζει πολύ πιο απελευθερωμένα στην επίθεση.

Αρχικά πάντως ο Ράιτς ήταν αυτός που πήρε στις πλάτες του τους Συριανούς που είχαν σταθερά το προβάδισμα με τους πράσινους να διαμαρτύρονται για την υπερβαση που δόθηκε στο 14-13 στον Τσάτσιτς με το σκορ να γίνεται 18-13… Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν 21-21, αλλά ο Στερν με άσο έκανε το 23-21 και με άουτ του Ράπτη έγινε το 24-21. Ο ΠΑΟ μείωσε στον πόντο, όμως στο 24-23 ο Πανταλέων έχασε το σερβίς για το 1-0.

Ο Φοίνικας πήρε ψυχολογία και ξεκίνησε ακόμη καλύτερα το 2ο σετ φτάνοντας καθώς προηγήθηκε με 6-4, 9-6 ενώ το 9-7 έγινε 15-8 και το σετ έμοιαζε τελειωμένο. Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε με μπλοκ, μείωσε αρχικά σε 15-11 και το 19-14 έγινε 19-17, αλλά μπόρεσε να μετατρέψει το 23-19 σε 23-22 με κόντρα του Τσάτσιτς. Ο Στερν εφερε τον Φοίνικα σε σετ μπολ (24-22) και παρόλο που ο Ρανγκέλ τον έκοψε στο μπλοκ (24-23) τελείωσε την επόμενη επίθεση για το 2-0.

Ο ΠΑΟ μπήκε στο τρίτο σετ γνωρίζοντας ότι είναι η τελευταία του ευκαιρία και το 1-3 έγινε 1-5 με δύο κόκκινες στους Συριανούς για διαμαρτυρίες με το σκορ να ξεφεύγει στο 6-13 και μέχρι το 14-20 το σετ κυλούσε πολύ εύκολα… Ο Στερν όμως και πάλι με σερβίς έφερε την ανατροπή με το σκορ 18-20 και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20-22, αλλά το μομέντουμ ήταν με τους Συριανιούς που ισοφάρισαν με κόντρα επίθεση του Ράιτς (22-22), έσπασαν τα δύο σετ μπολ του Παναθηναϊκού και έφτασαν σε ματς μπολ με μπλοκ του Μπράουν στον Ράπτη για να τελειώσει το ματς ο Ράιτς μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Ιγκόρ Γιούρισιτς δήλωσε μετά το ματς: «Ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς και το μπλοκ. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το τρίτο σετ που κατάφεραν αν το γυρίσουν. Νομίζω πως έγιναν πολλά λάθη από τους διαιτητές γι αυτό ήρθε και εκνευρισμός. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε από την πλευρά του: «Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι που κρίθηκε στις κεπτομέρειες. Ο Φοίνικας μας πίσε στο σερβίς που ήταν και αυτό που έκρινε τον αγώνα…».

Σε ερώτηση για την ένταση που δημιουργήθηκε: «Είναι απαραίτητο το VAR σε τέτοιους αγώνες. Είναι φυσιολογικό όταν υπάρχει ένα μεγάλο ντέρμπι να υπάρχουν διαμαρτυρίες και από τις 2 ομάδες. Χρειάζεται VAR σε τέτοιους αγώνες».

Τα σετ: 25-23, 25-23, 27-25
*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ράιτς 13 (9/28 επ., 4 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (1/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Στερν 18 (15/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 79% υπ. – 32% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. – 50% άριστες), Ρούσης, Λινάρδος, Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 35% άριστες), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 4επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 24% άριστες), Ράπτης 10 (10/23 επ.), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων.