Κύπελλο γυναικών, ΠΑΟ-ΑΟ Θήρας 2-3: Απίστευτο θρίλερ, απίθανη ανατροπή

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο ΑΟ Θήρας θα αγωνιστεί στον τελικό του Κυπέλλου καθώς επικράτησε με 3-2 του ΠΑΟ στο Μαρούσι μετά ένα φοβερό ματς.

Το ματς είχε δραματική εξέλιξη, τρομερές ανατροπές στο 1ο και 2ο σετ και ένα φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς ο ΠΑΟ προηγήθηκε 11-8 (από 4-7), αλλά ο ΑΟ Θήρας με τα σερβίς της Χατζηευστρατιάδου και τις κακές επιλογές της Νεΐκοβα απάντησε με ένα 0-7 για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ η μεγαλύτερη διαφορά που προέκυψε ήταν μόλις δύο πόντοι, με τον ΠΑΟ να φτάνει σε σετ μπολ (24-23), αλλά να χάνει ουσιαστικά τη μεγάλη ευκαιρία στο 26-25 σ’ ένα απίθανο ράλι που έκλεισε με επίθεση της Βλαχάκη. Αμέσως μετά είχαμε κόντρα επίθεση της Χατζηευστρατιάδου και άουτ της Χουντέκοβα για το 0-1.

Το β’ σετ ήταν το ίδιο ισορροπημένο μέχρι το 14-14 που έγινε 15-19 με την ασταμάτητη Ντάλκε και τον ΑΟΘ να ελέγχει το ματς μέχρι το 17-21… Εκεί ο ΠΑΟ με Χαντάβα και Σάντσες προσπέρασε 22-21, αλλά ο ΑΟΘ με την Βλαχάκη έφτασε σε σετ μπολ (23-24) για να φτάσουμε στο 25-25 με την Χαντάβα να τελειώνει το σετ με επίθεση και άσο.

Το μομέντουμ ήταν με τον ΠΑΟ που μετέτρεψε το 5-4 σε 11-4 με τα σερβίς της Χουντέκοβα φτάνοντας στο 2-1, για να απαντήσει η Σαντορίνη με τον ίδιο τρόπο στο επόμενο σετ. Στο 14-14 οι φιλοξενούμενες με καλό μπλοκ ξέφυγαν 14-17 και λίγο αργότερα 16-21 για να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ όπου έγινε της… ανατροπής.

Ο ΑΟΘ ξέφυγε 4-7, Σάντσες και Χαντάβα έφεραν τον ΠΑΟ στο 8-7 και με άσο της Σάντσες και άουτ της Ντάλκε το σκορ έγινε 11-8. Ο Παπαδόπουλος πήρε τάιμ άουτ κι η επόμενη φάση έκρινε τα πάντα με την Χατζηευστρατιάδου να βάζει φαρδιά, πλατιά την υπογραφής της στο ματς.

Ο ΠΑΟ είχε κόντρα μπάλα για να φτάσει στο +4, αλλά η διεθνής κεντρική έκανε το μπλοκ στην Χοτυντέκοβα, η Χατζηευστρατιάδου πήγε στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των πράσινων (είχε και δύο άσους), οδηγώντας τη Νεΐκοβα σε λάθος επιλογές και με συνολικό σερί 0-7 η Σαντορίνη πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα σετ: 2-3 (26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15)
*Οι πόντοι των Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (10/35 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Νεΐκοβα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Κωνσταντέλλου 1 (1/3 επ.), Τσιτσιγιάννη 16 (14/33 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 25 (19/52 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Σάντσες 20 (15/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, ) / Ξηντάρα (λ, 43% υπ. – 37% άριστες), Λεωνίδου, Μεταξά 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντάλκε 23 (19/49 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 36% άριστες), Βλαχάκη 18 (16/35 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 41% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (7/17 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 7 (7/25 επ.) , Τσομπανίδου 7 (2/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. – 48% άριστες), Παναγιωτίδου, Γουάλας 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ).