Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Η Θήρα κέρδισε την ΑΕΚ στο ντέρμπι και βρέθηκε στην 3η θέση

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι για την 21η αγωνιστική στο κλειστό της Σαντορίνης, ο ΑΟ Θήρας πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Ματέο Φρέσκι μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου είναι στο +1 από την Ένωση και στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος θα φιλοξενηθεί στην έδρα του πρωτοπόρου και κυπελλούχου Ολυμπιακού, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.
Το πρώτο σετ ήταν και το πιο εντυπωσιακό, με την ΑΕΚ να χάνει 3 σετ μπολ για να προηγηθεί αυτή στο σκορ, ενώ ο ΑΟΘ που βρέθηκε πίσω με 21-23, στο 4ο δικό του σετ μπολ κατάφερε να πάρει το σετ με 32-30.
Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο σετ, καθώς παρά το +5 των γηπεδούχων (21-16) μετά την επίθεση της Φίγιοκ, η ΑΕΚ έκανε το 24-21, 24-23 με επίθεση της Τσάριτς, αλλά τη λύση έδωσε η Σαβάρ που έκανε το 25-23.
Με τη ψυχολογία με το μέρος της αλλά και με την στήριξη του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ, ο ΑΟΘ έκανε το 10-10 σε 16-12 με άσσο της Κιουτσιούκη, βάζοντας τις βάσεις για το καθαρό τρίποντο. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση παρά μόνο με την Στράντζαλη, για να τελειώσει με μπλοκ το παιχνίδι η Μερκάδο (25-18).

Η γνώμη του πάγκου
Ματέο Φρέσκι (Προπονητής Θήρας):
«Παίξαμε ένα καλό παιχνίδι! Ήταν για εμάς μία εβδομάδα, με απογοήτευση, αφού μείναμε εκτός φάιναλ φορ Κυπέλλου. Παρόλα αυτά μείναμε ενωμένοι και προσπαθήσαμε να βρούμε ξανά την ενέργειά μας για το υπόλοιπο κομμάτι της σεζόν. Μετά το ματς με το Μαρκόπουλο, είδα στην ομάδα την ενέργεια και δυναμική να τελειώσουμε τη σεζόν όπως αξίζαμε και εκτιμώ όλα όσα έκαναν οι αθλήτριες μέχρι τώρα».

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής ΑΕΚ): «Στο πρώτο σετ με το σκορ υπέρ μας 23-21 ο διαιτητής έδωσε λάθος σφύριγμα και στη συνέχεια το χάσαμε. Ήταν όμως από αυτές τις ημέρες που δεν ήμασταν καλοί. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι πνευματικά για τα πλέι οφ».

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 32-30
2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (32-30, 25-23, 25-18) σε 89′

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 32% άριστες), Μερκάδο 17 (12/33 επ., 5 μπλοκ, Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 71% υπ. – 57% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ)

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 9 (9/30 επ., 27% υπ. – 12% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/6 επ.), Τσάριτς 15 (11/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 1 (1/10 επ., 31% υπ. – 23% άριστες), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 47% υπ. – 18% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι τα εξής:

α) ο αριθμός Νικών σε όλο το πρωτάθλημα.
β) οι Βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε Σωματείο στο σύνολο των αγώνων.
γ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με
προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
δ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του
πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
ε) Τα αποτελέσματα μεταξύ των Σωματείων που ισοβαθμούν (κατά σειρά Νίκες – Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).