ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Παγκόσμιο Α/Γ: 16η η Ρεβενικιώτη

Με την Ελένη Ρεβενικιώτη να να καταλαμβάνει την 16η θέση των 64κ, ολοκληρώθηκε άλλη μια μέρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της άρσης βαρών στην Τασκένδη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σήκωσε 80 κιλά στο αρασέ και 106 κιλά στο ζετέ για να φτάσει τα 186κ στο σύνολο που την έφεραν στη 16η θέση. Η ελληνική παρουσία ολοκληρώνεται με τον Γεράσιμο Γαλιατσάτσο στα 96 κιλά.
Κατά τα άλλα, παγκόσμια ρεκόρ σημειώθηκε στην κατηγορία των 81 κιλών στους άνδρες με τον Βούλγαρο παγκόσμιο πρωταθλητή νέων του 2019, Κάρλος Νάσαρ να σηκώνει 208 κιλά στο ζετέ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν τα 207 κιλά.

Ο Νάσαρ κατάφερε να κερδίσει και το χρυσό στο σύνολο με 373 κιλά καθώς και την δεύτερη θέση στο αρασέ με 166 κιλά. Ο Μολδαβός Μαρίν Ρόμπου που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στα 81 κιλά, πήρε το χρυσό στο αρασέ (168κ) και το χάλκινο στο σύνολο (363κ). Ο Μιρμοσταφά Τζαβάντι του Ουζμπεκιστάν βγήκε δεύτερος τόσο στο ζετέ (204κ)όσο και στο σύνολο (367κ), ενώ ο Νοτιοκορεάτης Κιμ Γου-Τζάε πήρε την τρίτη θέση στο ζετέ με 196 κιλά.

Στην κατηγορία των 64 κιλών στις γυναίκες, η Νεάμα Σάιντ από την Αίγυπτο πρώτευσε στο αρασέ (106κ) και στο σύνολο(233κ), ενώ πήρε το αργυρό μετάλλιο στο ζετέ (127κ). Η Τσεν Γουεν-Χουέι πήρε από ένα μετάλλιο σε κάθε κατηγορία. Χρυσό στο ζετέ (135), αργυρό στο σύνολο (232κ) και χάλκινο στο αρασέ (97κ). Η Νότιος Κορέα κέρδισε άλλα δυο μετάλλια, με την Χαν Τζι-Αν να κερδίζει το αργυρό στο αρασέ (99κ) και την Παρκ Μιν-Κιουνγκ το χάλκινο στο σύνολο (217κ). Η Αναστασία Ανζορόβα έλαβε την τρίτη θέση στο ζετέ με 121 κιλά.