Παγκόσμιο νέων: Εκτός ημιτελικών η Εθνική

Για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια, η Εθνική ομάδα πόλο των νέων θα επιστρέψει από διοργάνωση δίχως μετάλλιο.

Η κάτοχος του παγκόσμιου τίτλου από το 2017, ηττήθηκε στον προημιτελικό από την εξαιρετική Ουγγαρία 11-9 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.
O αγώνας ήταν πολύ δυνατός από την αρχή και η Εθνική ομάδα ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 4:56 του δευτέρου οκταλέπτου όταν οι Ούγγροι έκαναν το 5-3 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +2.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Ούγγροι έκαναν σερί 3-1 και προηγήθηκαν 8-4. Ο Σγουρίδης μείωσε σε 8-5 για την Εθνική, αφήνοντας αμυδρές ελπίδες για την ανατροπή.
Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική μείωσε σε 9-7 (2:19) και 10-8 (1:36) αλλά δεν κατάφερε να πέσει από το -2 για να κλείσει το σκορ στο 11-9 ο Καλογερόπουλος με πέναλτι.
Οκτάλεπτα 3-2, 2-1 3-2, 3-4
Ουγγαρία (Σάντορ Τσεχ): Μπατίζι 1, Βινς Βιγκβάρι 2, Κόναρικ 5, Βέντελ Βιγκβάρι 3
Ελλάδα (Μάκης Βολτυράκης): Καλογερόπουλος 3, Χαλυβόπουλος 1, Γκίλλας 2, Μυρίλος 1, Σγουρίδης 2.