Όπως στις γυναίκες έτσι και στους άνδρες είναι σε εξέλιξη τα τουρνουά σε Ευρώπη, Ασία, Αφρική με την Αμερική να μπαίνει τελευταία στο χορό.
του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]
Στην Αφρική πάντως και στο Κάιρο δεν εμφανίστηκε ποτέ η Γκάνα (χωρίς να υπάρχει καμία ενημέρωση από την FIVB) κι έτσι η Τυνησία πήρε τη νίκη άνευ αγώνος ενώ η Αίγυπτος έχασε σετ από την Αλγερία, αλλά σήμερα περιμένει το αποτέλεσμα στο πρώτο ντέρμπι (Καμερούν-Τυνησία).
Στην Ασία η Αυστραλία πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Κορέας με τον Έντγκαρ να έχει 30 πόντους, ενώ το Κατάρ νίκησε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 την Ινδία.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα σ’ όλα τα τουρνουά:
Αφρική (7-12 Ιανουαρίου, Κάιρο-Αίγυπτος) – Αλγερία, Καμερούν, Αίγυπτος, Γκάνα, Τυνησία.
1η αγωνιστική (7/1)
Τυνησία-Γκάνα 3-0 (25-0, 25-0, 25-0)
Αίγυπτος-Αλγερία 3-1 (25-18, 25-17, 21-25, 25-20)
2η αγωνιστική (8/1)
17:00, Γκάνα-Αίγυπτος
20:00, Καμερούν-Τυνησία
3η αγωνιστική (9/1)
17:00, Καμερούν-Αλγερία
20:00, Αίγυπτος-Τυνησία
4η αγωνιστική (10/1)
17:00, Γκάνα-Καμερούν
20:00, Τυνησία-Αλγερία
5η αγωνιστική (11/1)
17:00, Αλγερία-Γκάνα
20:00, Καμερούν-Αίγυπτος
Ασία (7-12 Ιανουαρίου, Γιανμέν-Κίνα) – Αυστραλία, Ινδία, Νότιος Κορέα, Κατάρ (Α’ όμιλος), Ιράν, Καζακστάν, Κινεζική Ταϊπέι, Κίνα (Β’ όμιλος)
1η αγωνιστική (7/1)
Κατάρ-Ινδία 3-0 (25-22, 25-20, 25-23)
Αυστραλία-Κορέα 3-2 (23-25, 25-23, 26-24, 20-25, 19-17)
Κινεζική Ταϊπέι-Ιράν 0-3 (16-25, 17-25, 14-25)
Κίνα-Καζακστάν 3-0 (25-19. 25-14, 25-18)
2η αγωνιστική (8/1)
04:00, Αυστραλία-Κατάρ
07:30, Κορέα-Ινδία
10:00, Καζακστάν-Ιράν
14:00, Κίνα-Κινεζική Ταϊπέι
3η αγωνιστική (9/1)
04:00, Ινδία-Αυστραλία
07:30, Κατάρ-Κορέα
10:00, Κινεζική Τάϊπέι-Καζακστάν
14:00, Ιράν-Κίνα
11 Ιανουαρίου
10:00: 1ος ημιτελικός (1ος Β’ ομίλου-2ος Α’ ομίλου)
14:00: 2ος ημιτελικός (1ος Α’ ομίλου-2ος Β’ ομίλου)
12 Ιανουαρίου
14:00, Τελικός
Ευρώπη (5-10 Ιανουαρίου, Βερολίνο-Γερμανία) – Βέλγιο, Τσεχία, Γερμανία, Σλοβενία (Α’ όμιλος), Ολλανδία, Σερβία, Γαλλία, Βουλγαρία (Β’ όμιλος).
1η αγωνιστική (5/1)
Γαλλία-Σερβία 3-0 (25-21, 25-21, 25-22)
Σλοβενία-Βέλγιο 3-0 (25-23, 28-26, 25-20
Τσεχία-Γερμανία 3-0 (25-19, 25-22, 25-20)
2η αγωνιστική (6/1)
Ολλανδία-Σερβία 0-3 (18-25, 18-25, 17-25)
Βουλγαρία-Γαλλία 3-2 (25-23, 17-25, 25-22, 19-25, 15-8)
Βέλγιο-Γερμανία 0-3 (18-25, 23-25, 24-26)
3η αγωνιστική (7/1)
Βουλγαρία-Ολλανδία 3-0 (25-19, 25-16, 25-15)
Βέλγιο-Τσεχία 3-2 (21-25, 28-26, 25-20, 22-25, 19-17)
Γερμανία-Σλοβενία 2-3 (34-32, 20-25, 25-19, 21-25, 12-15)
4η αγωνιστική (8/1)
15:30, Σερβία-Βουλγαρία
18:30, Σλοβενία-Τσεχία
21:45, Γαλλία-Ολλανδία
9 Ιανουαρίου
18:00: 1ος ημιτελικός (1ος Β’ ομίλου-2ος Α’ ομίλου)
21:10: 2ος ημιτελικός (1ος Α’ ομίλου-2ος Β’ ομίλου)
10 Ιανουαρίου
21:10, Τελικός
Οι βαθμολογίες
Α’ όμιλος
1.Γερμανία, 2 νίκες-1 ήττα, 7 βαθμοί, 8-3 σετ
2.Σλοβενία, 2 νίκες-0 ήττες, 5 βαθμοί, 6-2 σετ
3.Βέλγιο, 1 νίκη-2 ήττες, 2 βαθμοί, 3-8 σετ
4.Τσεχία, 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ
Β’ όμιλος
1.Βουλγαρία, 2 νίκες-0 ήττες, 5 βαθμοί, 6-2 σετ
2.Γαλλία, 1 νίκη-1 ήττα, 4 βαθμοί, 5-3 σετ
3.Σερβία, 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-3 σετ
4.Ολλανδία, 0 νίκες-2 ήττες, 0 βαθμοί, 0-6 σετ
Νότιος Αμερική (11-12 Ιανουαρίου, Σαντιάγκο-Χιλή) – Χιλή, Κολομβία, Περού, Βενεζουέλα
1η αγωνιστική (11/1)
01:00, Περού-Κολομβία
03:00, Χιλή-Βενεζουέλα
2η αγωνιστική (11/1)
20:00, Κολομβία-Βενεζουέλα
23:30, Χιλή-Περού
3η αγωνιστική (12/1)
21:00, Βενεζουέλα-Περού
23:30, Χιλή-Κολομβία
Βόρειος Αμερική (11-12 Ιανουαρίου, Βανκούβερ-Καναδάς) – Καναδάς, Κούβα, Μεξικό, Πουέρτο Ρίκο
1η αγωνιστική (11/1)
00:30, Καναδάς-Μεξικό
02:30, Κούβα-Πουέρτο Ρίκο
2η αγωνιστική (11-12/1)
21:30, Πουέρτο Ρίκο-Μεξικό
00:00, Καναδάς-Κούβα
3η αγωνιστική (12/1)
20:00, Κούβα-Μεξικό
22:00, Καναδάς-Πουέρτο Ρίκο
*Το εισιτήριο για τους αγώνες του Τόκιο έχουν ήδη πάρει Βραζιλία, ΗΠΑ, Ρωσία, Ιταλία, Πολωνία, Αργεντινή.