ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: 5/5 για τον ΠΑΟΚ

Σημαντικό διπλό που τον διατηρεί στην κορυφή, σημείωσε ο ΠΑΟΚ στη Βέροια κόντρα στον Φίλιππο για την έκτη αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ.

Φίλιππος Βέροιας-ΠΑΟΚ 28-34

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά (6-6, 15′), με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με τέσσερα γκολ στο 25′ λεπτό (10-14).  Αν και ο Φίλιππος Βέροιας ισοφάρισε (15-15), οι φιλοξενούμενοι χάρη στο γκολ του Παπάζογλου, προηγήθηκαν με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (15-16).
Aν και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους μένοντας κοντά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ παίζοντας πιο αποτελεσματικά, πήρε διαφορά με τρία τέρματα (18-21, 40′). Αν και ο Φίλιππος Βέροιας πίεσε για να μειώσει την απόσταση στα επόμενα λεπτά, οι “ασπρόμαυροι” διεύρυναν το προβάδισμα ασφαλείας που απέκτησαν και νίκησαν εκτός έδρας με 28-34.
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-7, 8-11, 10-14, 15-16 (ημχ), 17-18, 18-21, 21-24, 24-27, 25-31, 28-34.
Φίλιππος Βέροιας (Δομπρής): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 5, Μούγιτς 5, Άγκοβιτς, Σόφρανατς 1, Ατσίμοβιτς, Μίρβοβιτς 3, Μπαλτατζής, Κουκουτσίδης 5, Ρίζος 2, Τσαμήτρος, Παπαδόπουλος 4, Παπαγιάννης, Β. Φιλόσογλου 3, Κ. Φιλόσογλου, Κυριακίδης.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 3, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 3, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 2, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης 4, Στογιάνοβιτς 7, Τζωρτζίνης, Μισαηλίδης 2.
Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 4/6 – 3/3

ΑΣΕ Δούκα-Ολυμπιακός 31-34

Σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί, ο ΑΣΕ Δούκα του έβαλε δύσκολα, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν δύσκολα μια εκτός έδρας νίκη με 31-34.
Πεντάλεπτα: 4-2, 7-6, 8-8, 9-11, 11-12, 13-15 (ημχ.), 14-19, 19-22, 22-26, 25-28, 28-32, 31-34
Δούκας (Μπούνας): Μαρκατάτος, Παγιάτης, Μπατής, Τσιγαρίδας 4, Κοβάνης 1, Τζανιδάκης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Ασλής, Πάνου 3, Ντούνης 2, Γιάντσα 5, Αποστολίδης 4, Νικολίνταης, Γιόσμου 3, Στεφανίτσης 8.
Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 6, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής 6, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούσκο 3.
Κόκκινη: 11:39 Καραμπουρνιώτης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/5-4/4

Ιωνικός ΝΦ-Άρης Νίκαιας 22-22

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη Νίκαιας να είναι μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (10-11). Ίδια η κατάσταση και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να παίρνουν και προβάδισμα δύο γκολ, αλλά το ματς να τελειώνει ισόπαλο (22-22). Πεντάλεπτα: 1-1, 2-1, 3-3, 5-4, 7-7, 10-11 (ημχ.), 14-13, 15-13, 17-15, 19-19, 21-19, 22-22
Ιωνικός (Αρβανίτης): Σ. Αϊβαλιώτης 3, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου, Π. Αϊβαλιώτης, Χαντέλης 3, Μπούτος 3, Μάινας, Καραμασιώτης 3, Μαντζόπουλος 3, Χελιωτης, Λιόλιος 2, Χάλαρης 1, Μπαλάσκας 1, Λόλας 3.
Άρης (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Σαμαράς, Ταουσάνης 2, Βλάχος 3, Γ. Μελετάκος 3, Αλωπούδης 1, Δ. Μελετάκος 4, Τζάνος, Κοκκοράκης 1, Ακερμανίδης, Χουρσουντιάν 2, Ζιβούλοβιτς 1, Τζουβάρας, Βελαώρας, Τσανίνος 2, Τσαμούρης 3.
Κόκκινη: 56:28 Ταουσάνης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/4-4/5

Πρόκριση για τη Δράμα

Η Δράμα υποδέχθηκε τον Διομήδη Άργους για τον επαναληπτικό αγώνα της τρίτης φάσης του ευρωπαϊκού κυπέλλου, οπού υπενθυμίζουμε ότι είχε νικήσει στο πρώτο ματς με 26-30. Οι γηπεδούχοι είχαν τρεις απουσίες, του Παπάζογλου, του Χαιτίδη και το Παλύδωρου, με τον Διομήδη Άργους να είναι σε όλο τον αγώνα πολύ ανταγωνιστικός.
Με κορυφαίο τον Μάλλιο, η ομάδα από τον Ν. Αργολίδας προηγήθηκε με πέντε γκολ (25-21) εννιά λεπτά πριν το τέλος και είχε το σκορ που θα έδινε την πρόκριση της. Η Δράμα όμως βρήκε απαντήσεις και μείωσε την διαφορά. Αν και ο Διομήδης Άργους νίκησε με 28-29 που όμως δεν ήταν αρκετό για να του δώσει την πρόκριση.