Δε χάνουν οι Πολωνοί

Με την Πολωνία να κάνει ακόμη μια επίδειξη δύναμης στο κατάμεστο κλειστό του Βρότσλαβ, επικρατώντας πανεύκολα της Βενεζουέλας και την Σερβία έστω και δύσκολα να κερδίζει την Αυστραλία, στον 1ο όμιλο το μοναδικό ερώτημα που υπάρχει είναι ποια από τις Βενεζουέλα, Αυστραλία θα πάρει την 4η θέση και το τελευταίο εισιτήριο για την επόμενη φάση. Κι αυτή η μάχη έχει και… ελληνικό ενδιαφέρον.

Ο ΠΑΟΚ υποστηρίζει την Αυστραλία για να έρθει στην Ελλάδα γρήγορα ο Γκόμεζ ενώ στην ΜΕΝΤ όλοι ψηφίζουν Βενεζουέλα για να έρθει νωρίς στην Θεσσαλονίκη ο Πίκοκ. Την ίδια ώρα όμως γίνεται… σφαγή στον τέταρτο όμιλο, όπου με εξαίρεση το Πουέρτο Ρίκο οι υπόλοιπες πέντε ομάδες διεκδικούν τα τέσσερα εισιτήρια για την επόμενη φάση.

Σήμερα έσπασε το αήττητο του Ιράν σε ένα παιχνίδι όπου το περίφημο μπλοκ – άμυνα των Γάλλων λειτούργησε ιδανικά. Το Ιράν για πρώτη φορά φάνηκε να μην είναι συγκεντρωμένο, κι η Γαλλία που έδειξε να ξεπερνά το σοκ της ανατροπής με την Ιταλία (από 2-0 έχασε 2-3) δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.
Οι Ιρανοί ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1 σετ, προηγήθηκαν 19-16 και 23-21 στο τέταρτο σετ όμως δεν μπόρεσαν να το τελειώσουν κι ένα μπλοκ του Λε Ρου έφερε τους «τρικολόρ» στην κορυφή του ομίλου.
Χαρακτήρα έδειξαν και οι ΗΠΑ που διέλυσαν κυριολεκτικά το Πουέρτο Ρίκο (αρνητικό ρεκόρ το 25-8 του δεύτερου σετ) και ξεπέρασαν έτσι την ήττα από το Ιράν.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, η Ιταλία έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, πήρε τα άλλα δύο πανεύκολα, αλλά για να φτάσει στο 3-1 επί του Βελγίου έζησε ακόμη ένα θρίλερ. Η σκουάντρα ατζούρα προηγήθηκε με 12-5 στο τέταρτο σετ χάρις στα σερβίς του Ζάιτσεφ, όμως πίστεψε ότι το ματς τελείωσε με τους Βέλγους να ροκανίζουν τη διαφορά (17-13, 19-17), να ισοφαρίζουν 22-22 και να προσπερνούν 24-25, αλλά στο 26-26 μια επίθεση πρώτου χρόνου και το άουτ του Βαν Ντεν Ντρις έδωσε το τρίποντο στην Ιταλία.

Στο αυριανό πρόγραμμα το ενδιαφέρον είναι κυρίως στραμμένο στις αναμετρήσεις Ν. Κορέα – Κούβα, Βραζιλία – Φινλανδία (2ος όμιλος), Κίνα – Βουλγαρία 3ος όμιλος.
Οι Κουβανοί παίζουν τα ρέστα τους, ενώ οι αήττητοι Κινέζοι κοντράρονται με τους απογοητευμένους (μετά την ήττα από τον Καναδά) Βούλγαρους. Όσον αφορά το ματς Βραζιλία – Φινλανδία, στα χαρτιά είναι ντέρμπι αφού παίζουν οι δύο αήττητες ομάδες του ομίλου και το ερώτημα είναι τι αντιστάσεις μπορούν να προβάλλουν οι Φινλανδοί στην κάτοχο του τίτλου.