Είναι τρελοί οι Φινλανδοί

Αν οι Πολωνοί που συρρέουν κατά χιλιάδες στα γήπεδα που φιλοξενούνται οι αγώνες του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ, είναι το αλάτι της διοργάνωσης , τότε το πιπέρι είναι σίγουρα οι 5.000 απίθανοι Φιλανδοί οι οποίοι βάζουν μια τεράστια κυανόλευκη πινελιά στη διοργάνωση.

Όπως για παράδειγμα σήμερα το βράδυ, όπου είδαν την ομάδα τους να κοιτάζει στα μάτια την παγκόσμια πρωταθλήτρια Βραζιλία, αλλά να δείχνει ‘φόβο’ μπροστά στη νίκη. Η σελεσάο κέρδισε με 3-0 με το σκορ να μην φανερώνει την κόντρα που έγινε, αλλά με τα «αν» δεν παίρνεις τίτλους. Στο πρώτο σετ στο 25-25 ο Σιντάο με 2 μπλοκ έκανε το 1-0, στο δεύτερο σετ ο Λουκαρέλι με σερί από το σερβίς έκανε το 18-19, 23-19 και στο τρίτο σετ το 13-18 υπέρ των Φινλανδών έγινε 19-20, 22-22 και στο 24-24 δύο κακές υποδοχές έδωσαν τη νίκη στους Βραζιλιάνους. Και ενώ οι Φινλανδοί τραβούσαν τα μαλλιά τους για την ευκαιρία που έχασαν, οι 3.500 φίλαθλοι τους σηκώθηκαν όρθιοι, τους αποθέωσαν (σαν να είχαν κερδίσει) και έδωσαν ραντεβού για την Κυριακή.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του δευτέρου ομίλου ο Βίταλ Χέινεν ξεκούρασε τον Γκέοργκ Γκρόζερ και η Γερμανία έχασε ένα σετ από την Τυνησία, αλλά όταν μπήκε ο άσος της Μπέλγκοροντ η τάξη αποκαταστάθηκε, ενώ η Κούβα έμεινε ζωντανή καθώς απέφυγε την 3η διαδοχική ήττα κόντρα στην Κορέα. Με όπλο το μπλοκ (15 πόντοι) οι Κουβανοί πήραν το τρίποντο και απέκτησαν το πάνω χέρι στην μάχη για την 4η θέση στον όμιλο.

Στον 3ο όμιλο, η Ρωσία πλήρωσε την υπεροψία της στο πρώτο σετ, το οποίο και έχασε από το Μεξικό (με τον Βορόνκοφ να αναγκάζεται να βάλει τον Μουσέρσκι, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι), ωστόσο μετά το 0-1 άπαντες σοβαρεύτηκαν και το 3-1 ήρθε φυσιολογικά.

Η Βουλγαρία αν και έπαιξε με την φωτιά στα δύο πρώτα σετ, υποχρέωσε την Κίνα στην πρώτη της ήττα και… ηρέμησε. Οι Σκρίμοφ, Μιλούσεφ που ήρθαν από τον πάγκο αποδείχθηκαν καθοριστικοί στις ανατροπές που έκαναν οι Βούλγαροι (έχαναν με 4 πόντους και στα δύο σετ), ενώ δεύτερη σερί νίκη πέτυχε ο Καναδάς που κέρδισε εύκολα την Αίγυπτο.

Με την πρώτη φάση να μπαίνει στην τελική της ευθεία, το ενδιαφέρον γίνεται όλο και μεγαλύτερο. Στο αυριανό πρόγραμμα, στον 1ο όμιλο Πολωνία και Σερβία αναμένεται να πάρουν εύκολες νίκες κόντρα σε Καμερούν και Βενεζουέλα αντίστοιχα, ενώ ενδιάμεσα υπάρχει το ντέρμπι Αργεντινή –Αυστραλία που θα κρίνει λογικά ποια θα είναι στην 3η θέση και ποια στην 4η.

Στον 4ο όμιλο όμως το διακύβευμα των αυριανών αγώνων είναι πολύ σημαντικότερο, αφού σε κάθε αγωνιστική έρχονται τα πάνω κάτω. Στο πρώτο ματς της ημέρας κοντράρονται Γαλλία και ΗΠΑ που αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην 1η και 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ αμέσως μετά ακολουθεί το άλλο ντέρμπι Βέλγιο (5ο) – Ιράν (4ο). Στο τελευταίο παιχνίδι του προγράμματος, λογικά η Ιταλία μετά από τρία παιχνίδια γεμάτα ένταση έχει την ευκαιρία για ένα εύκολο τρίποντο κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο.