ΑμεΑ

Διπλή επιτυχία

Ένα χάλκινο και ένα αργυρό ήταν ο απολογισμός της ελληνικής ομάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου των ΑμεΑ στο Σουόνσι. Ο Χρήστος Καπελάς στο άλμα εις ύψος και ο Μανώλης Στεφανουδάκης στον ακοντισμό πρόσθεσαν ακόμα δύο μετάλλια στον συνολικό απολογισμό της Ελλάδας.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Χρήστος Καπελάς στην κατηγορία Τ44 του ύψους ξεκίνησε τις προσπάθειες του στο 1.55μ. ακολούθησε άλμα στο 1.60μ. Το άλμα που του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο ήταν στο 1.65μ.
Μετάλλιο κατέκτησε και ο Μανώλης Στεφανουδάκης, στον ακοντισμό (F54) με βολής 26.88μ. στην τετάρτη προσπάθεια του. Ο αθλητής από την Κρήτη χάρισε το δέκατο μετάλλιο στην χώρα μας (δύο χρυσά, τρία αργυρά και πέντε χάλκινα). Ο έτερος Έλληνας αθλητής που έλαβε μέρος στο αγώνισμα του ακοντισμού, ήταν ο Θανάσης Τσιβιλής ο οποίος με επίδοση 19.77μ. που αποτελεί και καλύτερη φετινή επίδοση για τον ίδιο, κατέλαβε την έκτη θέση.
Πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ. (Τ37) πέτυχε ο Ιάσωνας Γαντές με χρόνο 58.07 και τερμάτισε στην τέταρτη θέση.
Την έβδομη θέση κατέκτησε ο Μιλτιάδης Κυριακίδης στο δίσκο (F44) με 40.29μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής με δυο έγκυρες βολές την πρώτη στα 39.36μ., την τελευταία στα 40.29μ. και τέσσερις άκυρες έμεινε μακριά από την φετινή του επίδοση που ήταν 46.38μ και αρκέστηκε στην έβδομη θέση.
Στην σφαιροβολία (F46) o Αλέξανδρος Μπέρμπερης με ρίψη στα 19.77μ κατέλαβε την Πέμπτη θέση.