ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Δυνατή η Καραχάλιου

Ικανοποιητικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας του Σανταντέρ η πρωταθλήτρια του λέιζερ ράντιαλ Βασιλεία Καραχάλιου, καθώς κατετάγη 6η στην πρώτη κούρσα της κατηγορίας της, 39η στη δεύτερη και 45η στο σύνολο μεταξύ 120 αντιπάλων.

του Νίκου Κούδα
[email protected] follow me @nkoudas

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν εξαιρετική στην πρεμιέρα της στο προολυμπιακό πρωτάθλημα της ισπανικής πόλης, αφού τερμάτισε 6η στη διαδρομή της 1ης κούρσας της μπλε σειράς (υπάρχει και η κίτρινη) ανάμεσα σε 61 αθλήτριες. Η συνέχεια δεν ήταν εξίσου καλή, αφού στη 2η κούρσα της ημέρας η αθλήτριά μας τερμάτισε 39η. Σημειώνεται ότι οι κούρσες της πρώτης ημέρας του αγωνιστικού προγράμματος ξεκίνησαν με καθυστέρηση, λόγω της πυκνής ομίχλης που επικρατούσε από νωρίς το πρωί.

Χάρη στην επίδοσή της αυτή, η Καραχάλιου καταλαμβάνει αυτή τη στιγμή την 45η θέση της βαθμολογίας, με τις πρώτες 19 να δίνουν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Επόμενη υποχρέωση της ιστιοπλόου μας είναι οι δύο αυριανές (13/9) κούρσες (3η και 4η) της σειράς, με προγραμματισμενη ώρα έναρξης στις 14:00 ώρα Ελλάδας.