ΝΑΝΖΙΝ 2014

Εξαιρετική μέρα

Εξαιρετική για την ελληνική αποστολή ήταν η τρίτη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων νέων που διεξάγονται στο Νάνζιν της Κίνας. Τρεις προκρίσεις σε τελικούς και πολύ καλές εμφανίσεις από το μέλλον του ελληνικού αθλητισμού.

του Σούλη Μέζου

Κωπηλασία
Πρώτη η κωπηλάτρια Αθηνά Μαρία Αγγελοπούλου η οποία με φοβερή κούρσα στο σκιφ πέρασε στον τελικό κάνοντας τον καλύτερο χρόνο. Αύριο τα ξημερώματα (06:20) διεκδικεί και όπως δείχνει από την εκπληκτική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, θα κατακτήσει το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Νανζίν.
Σε αντίθεση με την Αγγελοπούλου, δεν κατάφερε μέσω του ρεπεσάζ να κερδίσει την πρόκριση στον τελικό της δίκωπου το δίδυμο Κακούρης-Καραμήτρος. Οι δύο Έλληνες κωπηλάτες με χρόνο 3:12.55 κατέλαβαν την τρίτη θέση και θα αγωνιστούν αύριο στις 06:10 για τις θέσεις 7-12.

Κολύμβηση
Λίγη ώρα αργότερα ακολούθησε η κολυμβήτρια Ελεάννα Κουτσουβέλη η οποία αγωνιζόμενη στον ημιτελικό των 200μ. ύπτιο κατάφερε να κερδίσει την πρόκριση στον τελικό. Αγωνιζόμενη στην τρίτη ημιτελική σειρά έκανε χρόνο 2:15.46 και μερικές ώρες αργότερα στον τελικό χρίστηκε Ολυμπιονίκης ολοκληρώνοντας την προσπάθεια της σε χρόνο 2:15.61 τερματίζοντας στην 8η θέση.
Την εξαιρετική παρουσία στα υγρά αθλήματα, συνέχισαν οι κολυμβητές Απόστολος Χρήστου και Φώτης Μυλωνάς. Ο πρώτος κατάφερε και προκρίθηκε στον τελικό των 50μ. ύπτιο με την τρίτη καλύτερη επίδοση (25.63) από όλους τους συμμετέχοντες και αύριο το μεσημέρι στη 13:28 θα διεκδικήσει ένα από τα τρία μετάλλια. Ο Φώτης Μυλωνάς έμεινε εκτός τελικού των 50μ. ελεύθερο καθώς με χρόνο 23.07 ήταν ένατος συνολικά από τις δύο ημιτελικές σειρές σε ένα από τα πιο δύσκολα αγωνίσματα (λόγω των πολλών συμμετοχών) της κολύμβησης.

Ξιφασκία
Εξαιρετική ήταν η παρουσία της Δώρας Γκουντουρά στη σπάθη. Η 17χρονη αθλήτρια της ΑΕΚ, επικράτησε επί της Σενεγαλέζας Σαλιμάτα Εντιγιέ Σις 15-3 στη φάση των «16». Στη συνέχεια, στην προημιτελική φάση αντιμετώπισε τη Γιαπωνέζα Μισάκι Εμούρα, από την οποία ηττήθηκε 15-13 και απόκλειστηκε από τα ημιτελικά, πραγματοποιώντας ωστόσο εξαιρετική εμφάνιση.

Ιστιοπλοΐα
Ο Γιώργος Παπαδόπουλος-Κουκλάκης είχε προβλήματα στις σημερινές ιστιοδρομίες, με αποτέλεσμα ο 16χρονος ιστιοπλόος να υποχωρήσει στην 29η θέση της κατηγορίας BYTE CII.

Ποδηλασία
Εκτός ημιτελικών έμεινε στην κατηγορία BMX, ο Νίκος Ζεγκλής. Ο 18χρονος ποδηλάτης προσπάθησε αλλά τελικά έμεινε πέμπτος στο δεύτερο προημιτελικό γκρουπ, χάνοντας την πρόκριση από τον Σέρβο Ντούσαν Ράχοβιτς.