STORY

Καληνύχτα Νανζίν

Με μία εντυπωσιακή τελετή, κινέζικων πρδοδιαγραφών, το Νανζίν αποχαιρέτησε τους 2ους Ολυμπιακούς Αγώνες νεότητας. Η κωπηλάτρια Αθηνά Αγγελοπούλου ήταν η σημαιοφόρος της Ελλάδας , ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική παρουσία της στους Αγώνες, όπου κατέκτησε ένα αργυρό μετάλλιο.

του Σούλη Μέζου

Απόλυτα ικανοποιημένος από την διοργάνωση των Αγώνων, ο πρόεδρος της ΔΟΕ Τόμας Μπαχ η ομιλία του στην τελετή λήξης ήταν και πάλι εναρμονισμένη στη γενιά των social media. Κάλεσε τους αθλητές να μη βγάλουν φωτογραφία selfie (όπως είχε κάνει στην τελετή έναρξης), αλλά να φωτογραφήσουν το διπλανό τους και να την ανεβάσουν στα social media με το hashtag #nanjing2014 για να γιορτάσουν τη φιλία.
Ιδιαίτερα ευχαριστημένος παρακολουθουσε την τελετή και ο εμπευστής των Αγώνων, πρώην πρόεδρος της ΔΟΕ, Ζακ Ρογκ. Σημαιοφόρων των αθλητών επιλέχθηκε από τη ΔΟΕ να είναι η Αμερικανίδα αθλήτρια του ράγκπι Ρίτσελ Στίβενς για να τιμηθεί έτσι η επιστροφή του ράγκμπι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 για πρώτη φορά μετά το 1924.

Στη συνέχεια, οι διοργανωτές παρέδωσαν την Ολυμπιακή σημαία στην επόμενη διοργανώτρια πόλη, το Μπουένος Άιρες της Αργεντινής, με τον Λιονέλ Μέσι να εμφανίζεται στις γιγαντοθόνες του σταδίου και να στέλνει το δικό του μήνυμα Ολυμπισμού.

Δύο συν ένα μετάλλια για την Ελλάδα
Η παρουσία της ελληνικής αποστολής ήταν καλή, καθώς εκτός από την Αγγελοπούλου μετάλλιο (αργυρό) κατέκτησε και ο Απόστολος Χρήστου στα 50μ. ύπτιο. Μετάλλιο κατέκτησε (χάλκινο) και ο Μάριος Γιακουμάτος στην ξιφασκία αλλά ως μέλος της ευρωπαϊκής ομάδας στο αγώνισμα των ηπείρων.
Εκτός όμως από τα μετάλλια, είχαμε και αρκετές συμμετοχές σε τελικούς. Ο Χρήστου (4ος) στα 100μ. ύπτιοόπως και η Αννα Κορακάκη στην σκοποβολή, στο αεροβόλο πιστόλι των 10 μέτρων. Την 5η θέση πήραν, η Αθανασία Βαΐτση στον στίβο, στα 5.000 μέτρα βάδην και ο Μάριος Γιακουμάτος στο ατομικό της ξιφασκίας.
Με την 6η θέση ολοκλήρωσαν τους Ολυμπιακούς, ο Ανδρέας Θανάσης στη δισκοβολία και η Θεοδώρα Γκουντούρα στην ξιφασκία, τόσο στο ατομικό, όσο και στο ομαδικό μικτό με τις ομάδες των ηπείρων.