ΝΑΝΖΙΝ 2014

Θανάσης και Αθανασία

Εξαιρετική ήταν η σημερινή μέρα για τους Ελληνες αθλητές του στίβου που συμμετέχουν στους Ολυμπιακούς αγώνες νεότητας του Νανζίν. Ο δισκοβόλος Ανδρέας Θανάσης και η βαδίστρια Αθανασία Βαΐτση είναι πλέον Ολυμπιονικες!

Στον τελικό της δισκοβολίας, ο 17χρονος αθλητής ξεπέρασε τον εαυτό του. Με βολή στα 56.80μ. (από την πρώτη του προσπάθεια) που αποτελεί ατομικό ρεκόρ (55.60μ. το προηγούμενο), κατέλαβε την 6η θέση. Ο Θανάσης είχε και βολές στα 53.14μ. και 54.81μ. καθώς και μία άκυρη. Νικητής του αγωνίσματος ήταν ο Κινέζος Γιούλονγκ Τσενγκ με 64.14μ. το οποίο είναι και ατομικό ρεκόρ. Δεύτερος ήταν ο Γερμανός Κλέμενες Πφούφερ με 63.52μ. και τρίτος ο Ουκρανος Ρουσλάν Βαλίτοφ με 57.48μ.

Πολύ καλή ήταν και η παρουσία της Αθηνάς Βαΐτση. Η 16χρονη (γεννημένη το 1998) αθλήτρια χρόνο 24:22.21 το οποίο αποτελεί ατομικό ρεκόρ (ξεπέρασε το 24:22.90), ολοκλήρωσε τον αγώνα των 5000μ. βάδην στην πέμπτη θέση. Νικήτρια η Κινέζα Ζένξια Μα με 22:22.08, δεύτερη η Μεξικάνα Βαλέρια Ορτούνο Μαρτίνεζ με 23:19.27 και τρίτη η Ιταλίδα Νοέμι Στέλα με 23:38.10.

Στο αυριανό πρόγραμμα έχουμε δύο ελληνικές συμμετοχές στο στίβο, η μία στον τελικό. Στις 15:00 το μεσημέρι ο Αλέξης Προδανάς να αγωνιστεί στον τελικό της σφυροβολίας, έχοντας περάσει με την έβδομη επίδοση.
Οι φιναλίστ
Αλέξης Προδανάς (Ελλάδα) 73.52μ.(βολή προκριματικού)-76.22μ.(φετινή)-76.22μ.(ρεκόρ)
Τόμας Βασιλιάουσκας (Λιθουανία) 75.06μ.-77.66μ.-77.66μ.
Άνταμ Κινγκ (Ιρλανδία) 71.91μ.-71.91μ.-71.91μ.
Νεντ Γουέδερλι (Αυστραλία) 75.59μ.-75.59μ.-75.59μ.
Μπενς Χαλάζ (Ουγγαρία) 83.68μ.-87.16μ.-87.16μ.
Πετρ Νεκίπορετς (Ρωσία) 74.47μ.-77.19μ.-77.19μ.
Χλιμπ Πισκούνοφ (Ουκρανία) 77.17μ.-79.94μ.-79.94μ.
Αχμέντ Γιουσέφ (Αίγυπτος) 77.51μ.-77.81μ.-77.76μ.

Στις 04:00 τα ξημερώματα, στο μικρό τελικό της σφυροβολίας των κοριτσιών, θα αγωνιστεί η Έφη Καραστογιάννη. Η 17χρονη αθλήτρια του Αίολου Μακεδονίας ήταν 11η στον προκριματικό και δεν κατάφερε να προκριθεί στο μεγάλο τελικό.

Ιστιοπλοΐα
Στο πιο προβληματικό αγώνισμα των Αγώνων εξελίσσεται η κατηγορία Byte CII της ιστιοπλοΐας. Για ακόμα μία φορά ο καιρός δεν επέτρεψε στα πληρώματα να διαγωνιστούν και ακυρώθηκαν και οι τρεις προγραμματισμένες ιστιοδρομίες. Ο Γιώργος Παπαδόπουλος Κουκλάκης περιμένει πλέον τον ορισμό για να μάθει πότε θα αγωνιστεί.