Καλές εμφανίσεις στο Μπάλατον

Με τα ομαδικά αγωνίσματα των 3χλμ. ολοκληρώθηκε στην Ουγγαρία το 2ο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούνιορ open water. Οι ελληνικές ομάδες πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις και τερμάτισαν εντός της δεκάδας.

του Άκη Ιωακείμογλου

Στα 3χλμ. νέων-νεανίδων η ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από τους Αστέριο Δαλδογιάννη, Σταμάτη Καστόρη και Αναστασία Κυριλή, είχε επίδοση 36.05, τερματίζοντας 9η. Στην πρώτη θέση ήταν η Ουγγαρία, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα της Ρωσίας και το χάλκινο της Βραζιλίας.

Η ομάδα παίδων-κορασίδων αποτελούμενη από τους Δημήτρη Νέγρη, Κωνσταντίνο-Ζαφειρη Χατζηγεωργίου και την Ελισάβετ Μαρμαρά, κατετάγη 10η σε χρόνο 35.47. Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία κέρδισε η Κίνα, με την Ιταλία δεύτερη και την Αμερική στην τρίτη θέση.