Κυριάρχησε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας
Με τον Χρήστο Βολικάκη να κατακτά τρία χρυσά μετάλλια και τον Κρόνο Νίκαιας να παίρνει τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος σε άνδρες και γυναίκες, ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας στο ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.
Ο 26χρονος ποδηλάτης κυριάρχησε στην ταχύτητα, στην ατομική χρονομέτρηση και στο κέιριν, ενώ ήταν τέταρτος στο ομαδικό σπριντ με την ομάδα του Κάστρου.
Αναλυτικά οι νικητές στους άνδρες
Ατομικό πουρσουίτ
1. Παναγιώτης Σηφάκης (Κρόνος Νίκαιας)
2. Γιώργος Μπούγλας (Ολυμπιάδα Νεαπόλεως Λευκωσίας)
3. Αναστάσιος Αντωνόπουλος (Σπαρτιατικός)
Σκρατς
1. Γιάννης Σπανόπουλος (Πελοτόν) +1στρ.
2. Γιώργος Καράτζιος (Κρόνος Νίκαιας) +1στρ.
3. Κώστας Μουστάκας (Άκρατος Βόλου) +1στρ.
Ταχύτητα 200 μέτρων
1. Χρήστος Βολικάκης (Κάστρο)
2. Στέλιος Αγγελίδης (Σπαρτιατικός)
3. Σωτήρης Μπρέτας (Άκρατος)
Ομαδικό πουρσουίτ ανδρών
1. Κρόνος Νίκαιας (Σακελλαρίδης, Σηφάκης, Καράτζιος, Καραμπινάκης)
2. Άκρατος Βόλου (Κλόκας, Ζουναρέλης, Ρήγας, Μουστάκας)
3. Π.Ο. Πατρών (Αχτύπης, Χριστόπουλος, Τζημογιάννης, Χαλκιόπουλος)
Μάντισον
1. Γιώργος Μπούγλας – Απόστολος Μπούγλας (Ολυμπιάδα Νεαπόλεως Λευκωσίας) 14
2. Πέτρος Γκαζώνης – Ελπιδοφόρος Ποτουρίδης (Θησέας) 7
3. Βασίλης Σημαντηράκης – Παναγιώτης Καραμπινάκης (Κρόνος Νίκαιας) 12 (-1 στροφές)
Κέιριν
1. Χρήστος Βολικάκης (Κάστρο)
2. Ζαφείρης Βολικάκης (Π.Ο. Βόλου)
3. Σωτήρης Μπρέτας (Άκρατος Βόλου)
Ατομική χρονομέτρηση
1. Χρήστος Βολικάκης (Κάστρο) 1.04.157
2. Γιάννης Καλογερόπουλος (Π.Ο. Πατρών) 1.04.809
3. Παναγιώτης Σηφάκης (Κρόνος Νίκαιας) 1.05.130
Ομαδικό σπριντ
1. Άκρατος Βόλου (Μπρέτας, Κουρτέλης, Ρήγας) 46.762
2. Κρόνος Νίκαιας (Σωτηρακόπουλος, Λαζαρίδης, Σηφάκης), 47.843
3. Σπαρτιατικός (Χαλκιόπουλος, Αγγελίδης, Αντωνόπουλος) 46.978
Αγώνισμα πόντων
1. Γιώργος Καράτζιος (Κρόνος Νίκαιας)
2. Γιάννης Σπανόπουλος (Πελοτόν)
3, Ζήσης Σούλιος (Π.Ο. Καρδίτσας)
Η βαθμολογία των ανδρών
1. Κρόνος Νίκαιας 64
2. Άκρατος Βόλου 47
3. Πελοτόν 38
4. Σπαρτιατικός 33
5. Κάστρο 30
6. Ολυμπιάδα Νεαπόλεως Λευκωσίας 26
Αναλυτικά οι νικήτριες στις γυναίκες
Κέιριν
1. Αργυρώ Μηλάκη (Π.Ο. Τρίπολης)
2. Κωνσταντίνα Λεπενιώτη (Κρόνος Νίκαιας)
3. Έλενα Κλαπανάρα (Θησέας)
Σκρατς
1. Αργυρώ Μηλάκη (Π.Ο. Τρίπολης)
2. Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Περιστερίου)
3. Ελένη Τζαβάρη (Μεσόγειος)
Ατομική χρονομέτρηση
1. Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Περιστερίου)
2. Έλενα Κλαπανάρα (Θησέας)
3. Αθηνά Παυλή (Nykarleby cykekluba)
H βαθμολογία των γυναικών
1. Κρόνος Νίκαιας 29
2. Π.Ο. Τρίπολης 25
3. Ολυμπιακός Περιστερίου 21
4. Θησέας 13
5. Nykarleby cykekluba 10
6. Μεσόγειος 6