ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Προκρίθηκε ο Παπαγεωργίου, ελπίζει ο Σγουρόπουλος

Η κλάση και η εμπειρία του Κώστα Παπαγεωργίου μίλησαν και έγινε ο πρώτος που πήρε την πρόκριση από ελληνικής πλευρά στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Ο Παπαγεωργίου αγωνίστηκε το βράδυ στο πιο κρίσιμο ματς του γκρουπ. Αναμετρήθηκε με τον Μάρκο Γέφτοβιτς (του Ηρακλή) και επικράτησε με 4-2. Χρειάστηκε μάλιστα και μικρή ανατροπή στο 6ο σετ όταν βρέθηκε πίσω με 7-9. Η εξέλιξη 10-12, 11-9, 11-6, 5-11, 11-6 και 12-10. Στο άλλο ματς του 23ου γκρουπ ο Έρικ Γκλοντ από το Λουξεμβούργο λύγισε τον Τεοντόρ Αλεξαντρόφ με 4-2 σετ και …εξυπηρέτησε και τον Παπαγεωργίου, που εξασφάλισε την πρόκριση από σήμερα. Ακόμα κι αν χάσει αύριο από τον Βούλγαρο, ο πρωταθλητής Ελλάδας θα ευνοηθεί σε ισοβαθμία είτε με τον Γέφτοβιτς είτε με τον Γκλοντ γιατί τους έχει νικήσει.
Στο 21ο γκρουπ ο Σγουρόπουλος (φωτογραφία) αντιμετώπισε τον Τούρκο Αμπντουλάχ Γιγκενλέρ και όχι μόνο νίκησε, αλλά πέτυχε και εμφατικό σκορ 4-0 με τα σετ να λήγουν 11-7, 14-12, 11-9 και 11-5. Στο άλλο ματς ο Ιταλός Νιαγκόλ Στογιάνοφ πανηγύρισε και δεύτερη νίκη με 4-3 σετ, αυτή τη φορά κόντρα στον Σέρβο επικεφαλής Ζολτ Πέτε. Αυτό σημαίνει ότι αν αύριο ο Σγουρόπουλος νικήσει τον πρώην πρωταθλητή Ιταλίας και ο Πέτε επιβληθεί του Γιγκενλέρ θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία στους 5 βαθμούς. Θα μετρήσουν τα σκορ στα παιχνίδια μεταξύ των τριών, ήδη είναι καλό σκορ για τον Σγουρόπουλο η ήττα με 4-3 στην πρεμιέρα από τον Σέρβο κι αν την Τετάρτη επιβληθεί του Στογιάνοφ με σκορ από 4-0 έως 4-2 αναδεικνύεται σίγουρα νικητής του γκρουπ…
Στο 20ο γκρουπ ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος έδωσε μεγάλη «μάχη» με τον Λευκορώσο Γκλεμπ Σάμρουκ αλλά τελικά κάμφθηκε με 4-3 (8-11, 11-5, 9-11, 11-9, 11-3, 8-11, 9-11).
Το βραδινό πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με τον 1ο προκριματικό γύρο στο διπλό μεικτό. Ο Παπαγεωργίου αγωνίστηκε πολύ γρήγορα μετά το ντέρμπι στο απλό και με παρτενέρ τη Ζαβιτσάνου γνώρισαν την ήττα και τον αποκλεισμό. Σε κλειστό ματς με τους Τομπίας Ράσμουσεν/Στέφανι Κρίστενσεν από τη Δανία έχασαν με 3-0 σετ (10-12, 8-11, 8-11). Την Τετάρτη αρχίζουν και οι προκριματικοί γύροι στο διπλό ανδρών και το διπλό γυναικών.