Σφυροκόπημα!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς… Η αλήθεια είναι βέβαια ότι Βραζιλιάνοι και Γερμανοί όχι απλά σηκώθηκαν , μετά τις ήττες που γνώρισαν στην πρεμιέρα της τρίτης φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος Βόλεϊ, αλλά το έκαναν με τόσο εμφατικό τρόπο, με την μεν σελεσάο να εξασφαλίζει την πρόκριση της στα ημιτελικά και τα δε πάντσερ να είναι πλέον μια ανάσα από την τετράδα.

Τέσσερις ημέρες μετά την αναμέτρηση τους για την τελευταία αγωνιστική, Βραζιλιάνοι και Ρώσοι βρέθηκαν ξανά αντιμέτωποι, ωστόσο όλα όσα έγιναν το βράδυ της Τρίτης στο ματς Βραζιλία – Ρωσία έκαναν τους παίκτες του Μπερναρντίνιο να τρώνε… σίδερα.
Στο πρώτο σετ οι Ρώσοι έφτασαν στο 20-20 αλλά εκεί ήταν φανερό ότι οι Βραζιλιάνοι το ήθελαν περισσότερο και έφτασαν γρήγορα στο 23-20 για να πάρουν το σετ με χαμένο σερβίς.
Στο δεύτερο οι Ρώσοι άντεξαν μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) και μετά οι Βραζιλιάνοι πήραν μια καθαρή διαφορά (19-16) την οποία κράτησαν με άνεση, ενώ στο τρίτο η αγωνία κράτησε μέχρι το 21-20.

Δύο Βραζιλιάνικα μπλοκ έστειλαν το σκορ στο 24-20 και την σελεσάο στα ημιτελικά, μετατρέποντας το αυριανό ματς Πολωνία – Ρωσία σε αγώνα ζωής και θανάτου και για τους δύο.
Οι Πολωνοί θέλουν τουλάχιστον δύο σετ (έναν βαθμό δηλαδή) για να προκριθούν κι αυτοί, ενώ οι Ρώσοι θέλουν μόνο καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) για να βρεθούν στην τετράδα.

Στο πρόγραμμα του 7ου ομίλου υπήρχε το ματς Γερμανία – Ιράν, το οποίο για τους Γερμανούς ήταν δίχως αύριο μετά τη βαριά ήττα από την Γαλλία κι όπως αποδείχθηκε έτσι το αντιμετώπισαν όλοι, μας περισσότερο ένας συγκεκριμένος. Από τους 11 συνολικά παίκτες που χρησιμοποίησε ο Βιτάλ Χέινεν, οι 9 (δεν λογίζεται ο λίμπερο) είχαν συνολική συνεισφορά στο σκοράρισμα 30 πόντους. Ο δέκατος είχε μόνος του 22! Για όσους τυχόν δεν έχουν ήδη καταλάβει, ο αγώνας Γερμανία – Ιράν ήταν ένα (ακόμη) one man show του Γκιόργκι Γκρόζερ (φωτογραφία) ο οποίος «σκότωσε» το μπλοκ και την άμυνα των Ιρανών 17/27 επιθέσεις, 4 άσους, 1 μπλοκ…

Το «σφυρί» πήρε ρεβάνς από τον εαυτό του για την κακή εμφάνιση κόντρα στη Γαλλία και για κακή τύχη των Ιρανών σήμερα του έπιαναν όλα! Η ομάδα του Σλόμπονταν Κόβατς στη χειρότερη της βραδιά στο τουρνουά, έχασε το πρώτο σετ με κάτω τα χέρια, κατέρρευσε στο δεύτερο σετ μετά το 16-14 και στο τρίτο ενώ προηγήθηκε με 10-12, όταν πήγε ο Γκρόζερ στο σερβίς ήρθε το… τέλος. Με ένα σερί (ανάμεσα τους και τρεις άσοι) το σκορ έγινε 16-12 κι η Γερμανία όχι απλά έφυγε από τα… σκοινιά, αλλά είναι έτοιμη να πανηγυρίσει την πρώτη της πρόκριση σε ημιτελικά παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Το Ιράν πλέον καλείται κόντρα στην Γαλλία όχι απλά να κερδίσει με 3-0, αλλά να δώσει όσο το δυνατόν λιγότερους πόντους (μέχρι 18 ανά σετ) για να περάσει στα ημιτελικά.