Τέταρτη ήττα για την Εθνική γυναικών

Τέταρτη ήττα, δεύτερη στο τάι μπρέικ, για την Εθνική γυναικών, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από την Σλοβενία, οικοδέσποινα του 2ου τουρνουά του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.

Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου για μία ακόμη φορά απέδειξαν ότι δεν τους χωρίζουν πολλά από τις υπόλοιπες ομάδες, αλλά πλήρωσαν κάποια νεκρά σημεία και τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά…
Όπως για παράδειγμα αυτό που συνέβη στο τρίτο σετ (κι ενώ το σκορ ήταν 1-1) με την Εθνική να προηγείται με 24-21 και να δέχεται ένα σερί 5-0 που έδωσε το σετ και το προβάδισμα στην Σλοβενία.
Ανάλογο σκηνικό πήγε να συμβεί και στο δ’ σετ όταν το 20-23 και 21-24 έγινε 23-24, αλλά ευτυχώς εκεί η Λαμπρούση τελείωσε τη φάση, ωστόσο στο τάι μπρέικ η Σλοβενία προηγήθηκε με 8-5, ξέφυγε 12-6 κι έφτασε στην πολύτιμη νίκη. «Μπήκαμε στην δεύτερη φάση του τουρνουά με την διοργανώτρια, νομίζω ότι είχαμε ευκαιρία και στο 3ο σετ να το πάρουμε και να γίνουν πιο απλά τα πράγματα. Παρόλα αυτά ήμασταν μια ανταγωνιστική ομάδα από τον πρώτο πόντο και το 1ο σετ, μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι. Τα κορίτσια αγωνίστηκαν σε ένα πολύ καλό επίπεδο, τους αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκαναν κόντρα στην Σλοβενία», είπε ο Τάκης Φλώρος μετά το τέλος του αγώνα και πλέον πρέπει να πείσει τις αθλήτριες του στα δύο επόμενα ματς (αύριο με Τσεχία στις 17:00 και μεθαύριο με Λευκορωσία την ίδια ώρα) ότι πρέπει να πάρουμε την πρώτη μας νίκη όσο κι αν οι αντίπαλοι μας καίγονται..

Τα σετ 23-25, 25-20, 26-24, 23-25, 15-8
Σλοβενία (Νάτζντιτς) Μλάκαρ 23 (20/48 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Νάτζντιτς 5 (1/1 επ., 4 άσσοι), Τσβετάνοβιτς 10 (9/31 επ., 1 άσος, 60% υπ. – 40% άριστες). Πότοκαρ 12 (11/35 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 25% άριστες), Πλάνινσετς 13 (5/12 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Γκρούντινα 10 (7/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Μέντβεντ (λ, 56% υπ. – 31% άριστες), Μπόζιτς, Ίγκλιτσαρ 4 (4/12 επ.), Σκούκα.
Ελλάδα (Φλώρος) Παπαφωτίου 6 (2/3 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Κιόση 16 (13/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (8/16 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 5 (1/11 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες), Εμμανουηλίδου 10 (6/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 10 (7/33 επ., 3 μπλοκ, 22% υπ. – 15% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 52% υπ. – 36% άριστες), Ιακωβίδου, Χαντάβα 8 (8/20 επ., 18% υπ. – 18% άριστες), Παπαδοπούλου