ΙΣΠΑΝΙΑ 2014

Τελικός ΗΠΑ – Σερβία

Η Σερβία προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς επιβλήθηκε των Γάλλων με 90-85.

Η δυνατή άμυνα ήταν και πάλι το όπλο της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (32-46 στο ημίχρονο) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη που τη στέλνει στη μάχη για το χρυσό μετάλλιο, κόντρα στους Αμερικανούς. Οι Γάλλοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο (σκόραραν 39 πόντους), μείωσαν στους τρεις πόντους ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά οι Σέρβοι ήταν ψύχραιμοι στη ρουλέτα των βολών και η κόρνα της λήξης τους βρήκε να πανηγυρίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90
Γαλλία (Βενσάν Κολέ) Ερτέλ 12, Μπατούμ 35, Ντιότ 2, Λαβερνιέ 4, Τζάκσον 3, Φουρνιέ 10, Πιετρούς 4, Γκομπέρτ 13, Ντιαό 13, Ζελεμπάλ 2.
Σερβία (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς) Τεόντοσιτς 24, Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκάνοβιτς 13, Μπιέλιτσα 10, Μάρκοβιτς 11, Κάλινιτς 8, Μπιρσεβιτς, Κρίστιτς 11, Ραντούλιτσα 11, Κάτιτς, Στίματς.