STORY

Τετράδα τα πιτσιρίκια

Πριν την έναρξη ήταν ντέρμπι. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι πιτσιρικάδες του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξαν ποια ομάδα θα προκριθεί. Η Εθνική εφήβων αν και κάποια στιγμή δυσκολεύτηκε, επικράτησε τελικα επί της Ιταλίας 85-68 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στον ημιτελικό που θα είναι ένας εκ των Σερβία, Λιθουανία αύριο στις 18:30.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Έλληνες 18αρηδες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ιταλούς. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκλεισε η πρώτη περίοδος με το ευρύ 20-9 υπέρ της Εθνικής μας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί έκαναν την αντεπίθεση, όμως για άλλη μια φορά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ήταν αυτός που διατήρησε την Εθνική μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι δύο πόντων του Φλακαντόρι με τη λήξη του δεκάλεπτου για να κάνει το 39-33.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι 18αρηδες της Εθνικής έπαιξαν φοβερή άμυνα για 8,5 λεπτά δεχόμενοι από τους Ιταλούς μόλις τέσσερις πόντους. Όμως αρκετά λάθη μαζεμένα από τους Έλληνες παίκτες έκαναν το 57-44, 58-53 που ήταν και το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο 32′ οι Ιταλοί ισοφάρισαν 59-59 αλλά ο Κόνιαρης με τρίποντο έκανε το 62-59 για να ακολουθήσουν έξι συνεχόμενοι πόντοι του Παπαγιάννη και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Σταμάτη που έδωσαν στην Εθνική προβάδισμα εννέα πόντων (70-61). Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Εθνική να επικρατεί τελικά 85-68.

Ελλάδα Κόνιαρης 10(2), Σταμάτης 16(2), Χαραλαμπόπουλος 20(3τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ), Μήτογλου 8, Παπαγιάννης 14 (8 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 3(1), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μουράτος 12(1), Μπιλής, Σκουλίδας.
Ιταλία Μουσίνι 24(2), Σεβερίνι 10(2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Φλακαντόρι 11, Νουότσα 3, Πικαρέλι 6(1), Ναβαρίνι 2, Κακάσε 2, Τότε, Μάσκολο