ΤΖΟΥΝΤΟ

Χρυσάφι στην Τασκένδη

Ο Ρομάν Μουστόπουλος κατέκτησε την πρώτη θέση στο γκραν πρι της Τασκένδης έχοντας εξαιρετική παρουσία στους τέσσερις αγώνες που έδωσε.

Τρεις νίκες με ippon και μία με waza ari χάρισαν στον Μουστόπουλο την πρωτιά στην Τασκένδη και πόντους στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας των 81 κιλών. Διαδοχικά ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε τους Φαντλάλα (Αίγυπτος), Κρίζαν (Ουγγαρία), Λουζ (Πορτογαλία) και Ιμαμοφ (Ουζμπεκιστάν).

Αντίθετα, ο Γιώργος Αζωίδης δεν κατόρθωσε να διακριθεί στα -73 κιλά, καθώς παρά τη νίκη του επί του Ουζμπέκου Χουνταμπερντίεφ στο ξεκίνημα, ηττήθηκε στη φάση των «16» από τον Γάλλο Ντουπράτ και αποκλείστηκε.