ΠΑΛΗ

10 μετάλλια στο βαλκανικό Κ17-K15 για την ελληνική πάλη

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ελληνική αποστολή στο βαλκανικό πρωτάθλημα πάλης ηλικιακών κατηγοριών Κ17 και Κ15 στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας όπου έφτασε τα 10 μετάλλια.

Συνολικά επτά αθλητές έφτασαν στους τελικούς των κατηγοριών τους, καθώς από τα δέκα μετάλλια, τα τρία ήταν χρυσά και τα τέσσερα ασημένια, ενώ ακόμα τρία μετάλλια ήταν χάλκινα.

Συγκεκριμένα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Παύλος Ντιαντιάδης (ελευθέρα, 52κ), ο Αβραάμ Μουστόπουλος (ελευθέρα 75κ) και η Ιωάννα Ξενίδου (62κ).
Το ασημένιο μετάλλιο πήραν οι Νίκος Καραβάνος (ελευθέρα, 85κ), Ηλίας Χατζόπουλος (ελληνορωμαϊκή 75κ),  Βασιλική Καραβάνου (58κ) και  Λουκία Καραγιάννη (62κ).
Θέση στο βάθρο και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Σωτήρης Ντόντος (ελληνορωμαϊκή, 44κ), Δήμητρα Σκουβάκη (50κ) και Δήμητρα Μπαρέλου (66κ).
Από εκεί και πέρα, κοντά στα μετάλλια έφτασε ο Δημήτρης Δημόπουλος, που πήρε την 4η θέση στα 41 κιλά της ελληνορωμαϊκής, όπως και οι Αΐκ Καζαριάν (ελευθέρα, 57κ),  Ευγενία Λάμπρου (50κ) και η Φωτεινή Ναλμπάντη (58κ), που έφτασαν στην 5η θέση των κατηγοριών τους.

Πλασάρισμα στην 6η θέση είχαν οι Γεωργία Χασαμπαλιώτη (54κ) και Έλλη Σεϊταρίδου (66κ), ενώ στην 7η οι Γιώργος Χονδρονάσιος (ελληνορωμαϊκή, 38κ), Δημήτρης Σερετίδης (ελληνορωμαϊκή, 48κ), Ιάσονας Μαργαριτίδης (ελληνορωμαϊκή, 52κ),  Χρήστος Γκολντάτσι (ελληνορωμαϊκή, 57κ),  Σωτήρης Μπούζας (ελληνορωμαϊκή, 68κ) και Ελένη Γκολντάτσι (42κ).
Μάριος Καπάνταης (ελληνορωμαϊκή, 57κ) και Στέφανος Βασδέκης (ελληνορωμαϊκή, 68κ) κατετάγησαν 8οι, ενώ στην 9η θέση ολοκλήρωςσε ο Μάριος Λάμπρου (ελληνορωμαϊκή, 52κ).