ΠΑΛΗ

13 ελληνικά μετάλλια με αποστολή πληρωμένη από τους… γονείς

Το βαλκανικό πρωτάθλημα πάλης στις ηλικιακές κατηγορίες Κ15 – Κ17 στο Βουκουρέστι ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομοσπονδία να πανηγυρίζει επιπλέον τρία μετάλλια για μια αποστολή που την πλήρωσαν οι… γονείς.

Όπως συνέβη στην κατηγορία Κ15 που η ελληνική αποστολή κέρδισε 10 μετάλλια έτσι και σε αυτήν των Κ17 που προστέθηκαν άλλα τρία, οι γονείς των αθλητών και αθλητριών ήταν αυτοί που έβαλαν το χέρι στην τσέπη για να καλυφθούν τα έξοδα της πετυχημένης αποστολής που θα προσφέρει πόντους στην ομοσπονδία στην αξιολόγηση του Χίλωνα για να αυξήσει την επιχορήγηση της. Και δυστυχώς δεν είναι μόνο η ομοσπονδία της πάλης που ακολουθεί αυτήν την… πρακτική.

Όσον αφορά τις επιτυχίες των αθλητών/τριών και γονέων, την υψηλότερη διάκριση πανηγύρισε ο Νίκος Γιαγκουνίδης, ο οποίος στην κατηγορία των 92κ της ελληνορωμαϊκής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Η Δροσούλα Τζιανακοπούλου αγωνίστηκε στον τελικό των 65 κιλών και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Το τρίτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώμα πήρε ο Φίλιππος Ψωμάς, ο οποίος ανέβηκε στο βάθρο των νικητών με το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος στην κατηγορία των 60 κιλών της ελευθέρας.
Μια ανάσα από τα μετάλλια έφτασαν οχτώ αθλητές. Οι Άγγελος Αποστολίδης (80κ ελευθέρας), Κωνσταντίνος Τσακνάκης (92κ ελευθέρας), Δάφνη Μπρούσα (49κ) και Θεοδώρα Αργυρίου (73κ) κατέκτησαν την 4η θέση, ενώ την 5η θέση κατέλαβαν οι Ηλίας Καρνάβας στα 65 κιλά της ελευθέρας, Στεφανος Οικονομίδης (55κ ελληνορωμαϊκή), Χαράλαμπος Κορδονούλης (60κ. ελληνορωμαϊκή) Λευτέρης Παππάς (80κ ελληνορωμαϊκή).

Την 8η θέση στα 71 κιλά της ελευθέρας κατέλαβε ο Ματθαίος Χαμογεωργάκης, ενώ πλασάρισμα στην 9η θέση των 61 κιλών είχε η Λουκία Καραγιάννη.

Στο στιλ της ελληνορωμαϊκής ο Χρήστος Γκολντάτσι  κατέλαβε την 10η θέση στα 55κ. Στα 60κ ο Σωκράτης Κωνσταντινίδης ολοκλήρωσε 9ος, ενώ στα  65κ οι Δημήτρης Παπαβασιλείου και Θανάσης Ευθυμιάδης κατέλαβαν την 10η και 11η θέση αντίστοιχα.
Στα 92κ ο Δημήτρης Αβράμης κατετάγει 7ος.