ΡΙΟ 2016

11.500 αθλητές, 7 θετικά δείγματα

Το τμήμα αντι-ντόπινγκ του CAS έδωσε στη δημοσιότητα τα αποτελέσματα των ελέγχων ντόπινγκ που έγιναν κατά τη διάρκεια των Αγώνων του Ρίο, με τα θετικά δείγματα να είναι επτά.

Με το τελευταίο κρούσμα να είναι ο Μογγόλος αρσιβαρίστας της κατηγορίας των 56 κιλών, Τσαγκνααντόρι Ουσουκμπαγιάρ για χρήση τεστοστερόνης, οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν έχοντας συνολικά επτά κρούσματα κατά τη διάρκεια του αγωνιστικού προγράμματος.
Από τις περιπτώσεις που έκαναν… θόρυβο, η Κινέζα Τσεν Ξίνγι η οποία ήταν τέταρτη στον τελικό των 100μ. πεταλούδας και βρέθηκε θετική σε χρήση… μάσκας (καλύπτει την απαγορευμένη ουσία). Οι υπόλοιποι πέντε είναι:
Κλέμπερ Ντα Σίλβα Ράμος (Βραζιλία) ποδηλασία δρόμου
Ιζάτ Αρίκοφ (Κιργιστάν) άρση βαρών, κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 69κ. και το έχασε