ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

13ος ο Βολικάκης

Ο Χρήστος Βολικάκης προκρίθηκε την Παρασκευή στα ρεπεσάζ του πρώτου γύρου αλλά δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του κέιριν στο παγκόσμιο κύπελλο της Νέας Ζηλανδίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε μέχρι τα ρεπεσάζ του πρώτου γύρου αλλά τερμάτισε δεύτερος με διαφορά 104 χιλιοστών του δευτερολέπτου πίσω από τον Ουκρανό Αντρέι Βινουκόροφ με συνέπεια να αποκλειστεί από τη συνέχεια. Νωρίτερα ο Βολικάκης είχε καταλάβει την τρίτη θέση στον πρώτο γύρο του αγωνίσματος. Νικητής στο κέιριν αναδείχθηκε ο Γερμανός Γιοακίμ Έιλερς. Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Μαξιμίλιαν Λέβι με διαφορά μόλις δύο χιλιοστών του δευτερολέπτου και τρίτος ο Αμερικανός Μάθιου Μπαρανόσκι (+0.090). Το βράδυ του Σαββάτου ο Βολικάκης θα αγωνιστεί στο σπριντ.