ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Σταθερός στο κέιριν

Ο Χρήστος Βολικάκης αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο του σπριντ αλλά το φινάλε του παγκόσμιου κυπέλλου της Νέας Ζηλανδίας τον βρίσκει στην 14η θέση της γενικής κατάταξης στο κέιριν μετά από δύο αγώνες.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Χρήστος Βολικάκης δεν κατάφερε το Σάββατο να προκριθεί στο δεύτερο γύρο του σπριντ στο παγκόσμιο κύπελλο της Νέας Ζηλανδίας. Με χρόνο 10.232 βρέθηκε μακριά από την 24άδα που έδινε το εισιτήριο για την επόμενη φάση καταλαμβάνοντας τελικά την 35η θέση. Στον τελικό νικητής αναδείχθηκε ο Αυστραλός Μάθιου Γκλέτσερ ο οποίος επικράτησε και στους δύο αγώνες επί του Γερμανού Μαξ Νιέντερλαγκ. Στο μικρό τελικό χρειάστηκαν τρεις αγώνες ώστε ο Γερμανός Λέβι Μαξιμίλιαν να επικρατήσει με 2-1 νίκες επί του Νεοζηλανδού Έντουαρντ Ντόκινς. Την Παρασκευή ο Βολικάκης κατέλαβε την 13η θέση στο κέιριν. Μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης στάσης του παγκόσμιου κυπέλλου η συγκεκριμένη επίδοση φέρνει τον 27χρονο πρωταθλητή στην 14η θέση της γενικής κατάταξης των παγκοσμίων κυπέλλων με 98 βαθμούς στο σύνολο. Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί στο Χονγκ Κονγκ από τις 15 έως τις 17 Ιανουαρίου.