ΤΕΝΙΣ

14ο γκραν σλαμ για τον Τζόκοβιτς!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε για τα καλά κερδίζοντας τα 14ο γκραν σλαμ της καριέρας του, καθώς επικράτησε στον τελικό του αμερικάνικου όπεν επί του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο με 3-0 (6-3, 7-6, 6-3) σε τρεις ώρες και 15 λεπτά.

Με τη νίκη του αυτή ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε τον Πιτ Σάμπρας στις κατακτήσεις των γκραν σλαμ φτάνοντας και αυτός στις 14. Ο Σέρβος έχει πλέον έξι όπεν Αυστραλίας, ένα Ρολάν Γκαρός και τρία αμερικάνικα όπεν και μάλιστα έχει καταφέρει να τα κερδίσει βιώνοντας την εποχή των δύο μεγαλύτερων αθλητών του τένις, Ρότεζερ Φέντερερ και ΡάΦα Ναδάλ.
Με την κατάκτηση του τροπαίο, ο Τζόκερ ανέβηκε και στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης ρίχνοντας τον Ντελ Πότρο στο Νο4
Όσον αφορά στον σημερινό τελικό, ο 31χρονος Σέρβος έπαιξε εκπληκτικό τένις. Χρειάστηκε 42 λεπτά για να κερδίσει το πρώτο σετ 6-3. Το δεύτερο σετ ήταν και το πιο κρίσιμο, με τον Ντελ Πότρο να έχει και την υποστήριξη εκατοντάδων συμπατριωτών του που βρέθηκαν στο Άρθουρ Ας να ρίχνει όλο του το οπλοστάσιο στον αγώνα, όμως ο Τζόκοβιτς είχε απάντηση για όλα. Ακόμα και για τα τρομερά σερβίς και τα forehand του Αργεντινού που σήμερα δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου για να μπορέσει να κερδίσει το δεύτερο γκραν σλαμ της καριέρας του, στον πρώτο του τελικό μετά το 2009.