Πρώτος γκραν σλαμ τίτλος για την Οσάκα σε έναν επεισοδιακό τελικό!

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Ναόμι Οσάκα που επικράτησε στον τελικό του αμερικάνικου όπεν επί της Σερένα Γουίλιαμς με 2-0 σετ κατακτώντας τον πρώτο γκραν σλαμ τίτλο της καριέρας της.

Ο Γιαπωνέζα που τη Δευτέρα θα βρίσκεται για πρώτη φορά στην καριέρα της στο Τοπ10 (Νο7) αρνήθηκε το 24ο γκραν σλαμ στη Γουίλιαμς παίζοντας εκπληκτικό τένις. Κέρδισε το πρώτο σετ 6-2 και στο δεύτερο ενώ βρέθηκε πίσω με 3-1, κατάφερε να το γυρίσει και να πάρει το δεύτερο σετ 6-4 και μαζί το παιχνίδι. Το δεύτερο σετ σημαδεύτηκε από το άδικο πέναλτι του Κάρλος Ράμος (διαιτητής) ενός ολόκληρου γκέιμ που πήγε το σκορ στο 5-3 υπέρ της Οσάκα. To πέναλτι που δέχθηκε η Γουίλιαμς ήταν γιατί ο προπονητής της Πάτρικ Μουράτογλου την κοουτσάριζε κατά τη διάρκεια του αγώνα, κάτι που απαγορεύεται από τους κανονισμούς. Το παραδέχθηκε και ο ίδιος λέγοντας όμως ότι το ίδιο έκανε και ο προπονητής της Οσάκα αλλά και όλοι οι υπόλοιποι προπονητές στο τουρνουά.
Κατά τη διάρκεια της απονομής, το κοινό του Άρθουρ Ας αποδοκίμαζε έντονα την τελετή, με την Γιαπωνέζα να μην μπορεί να συγκρατήσει τα δάκρυα της. Μαζί με το τρόπαιο, η Οσάκα εισέπραξε και το μπόνους των 3,8 εκατομμυρίων δολαρίων της νικήτριας.
Η 21χρονη Γιαπωνέζα που ήταν μόλις 11 ημερών όταν η Γουίλιαμς κέρδισε τον πρώτο της τίτλο, έγινε η δεύτερη αθλήτρια που έχει αήττητο ρεκόρ κόντρα στην Αμερικανίδα (2-0).